Հանդիպումների նպատակով ԱՄՆ-ում գտնվող Թուրքիայի քրդական «Խաղաղություն եւ ժողովրդավարություն» (BDP) կուսակցության նախագահ Սելահաթին Դեմիրթաշն անդրադարձել է Թուրքիայում նոր ձեւավորված Ժողովուրդների դեմոկրատական (HDP) կուսակցությանը՝ շեշտելով, թե այն մեծ անելիք ունի Թուրքիայում։
Թուրքական CNNturk-ի փոխանցմամբ՝ BDP-ի նախագահ Սելահաթին Դեմիրթաշը Վաշինգտոնում հայտարարել է, թե նոր ստեղծված HDP-ի արդյունքում BDP-ն չի փակվելու, սակայն BDP-ն ընտրություններին կմասնակցի HDP-ի ցուցակներով։
Դեմիրթաշը շեշտել է, թե HDP-ն մասնակցելու է խորհրդարանական ընտրություններին՝ հատելով 10 տոկոս շեմը եւ խորհրդարան մտցնելով ամենաքիչը 70 պատգամավոր։  Նա նշել է, թե այդ պատգամավորների մեջ կարող են լինել թե գլխաշորով պատգամավորներ, թե հայեր։
Նշենք, որ նորաստեղծ HDP-ի խորհրդի կազմի մեջ են ընդգրկվել հայ համայնքից Ստամբուլի Յեշիլքոյի հայկական դպրոցի տնօրեն Գարո Պայլանը, դիարբեքիրցի հայտնի հայ գրող Մկրտիչ Մարկոսյանը։

Chairman Selahattin Demirtas of Turkey’s pro-Kurdish “Peace and Democracy Party” (BDP) commented on the founding of the Peoples’ Democratic Party (HDP).
Demirtas stressed that the HDP has a lot to do in Turkey.
He stated that although the BDP will not shut down because of the new political party, it will run in the forthcoming local elections with the HDP lists, informs CNN Turk news agency of Turkey.
The BDP leader also noted that the HDP will run in the parliamentary elections, too, and have at least seventy deputies in the parliament.
Selahattin Demirtas added that the aforesaid MPs may include Muslim women with headscarves and Armenians.
To note, Istanbul-Armenian school principal Garo Paylan and prominent writer Migirdic Margosyan have become Peoples’ Democratic Party Board members.