Մարտի 26-ին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի եւ Ստամբուլի հայկական Սուրբ Փրկիչ հիվանդանոցի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Պետրոս Շիրինօղլուի հանդիպումը բողոքի ալիք է բարձրացրել ստամբուլահայերի շրջանում:
Թուրքական Taraf-ի փոխանցմամբ` մի խումբ ստամբուլահայեր հայտարարություն են տարածել ընդդեմ Շիրինօղլուի հայտարարության, թե իբր հայերը Թուրքիայում անվտանգության մեջ են իրենց զգում: Ստամբուլահայերի խումբը, ընդդեմ Շիրինօղլուի հայտարարության, էլեկտրոնային ստորագրահավաք է սկսել, որի մեջ ասվում է.
«Եթե Շիրինօղլուն նշում է, որ հայերը Թուրքիայում անվտանգության մեջ են ապրում, ուրեմն, մենք այլ Թուրքիայում ենք ապրում: Հայերը այս երկրում ենթարկվում են ազգայնական հարձակումների եւ ազգային խտրականության: Հայերը Թուրքիայի համար միջազգային հարաբերություններում ծառայում են, որպես առեւտրի առարկա: Մենք սպասում էինք, թե Շիրինօղլուն Էրդողանին կհիշեցներ, որ 3 տարի առաջ սպանված Հրանտ Դինքի սպանության բացահայտման գործում իրական քայլեր չեն ձեռնարկվում: Շիրինօղլուն 1915-ը որակել է որպես երկու ընկերոջ միջեւ վեճ: Մենք դատապարտում ենք Շիրինօղլուի այս հայտարարությունը, որում փորձել է ծածկել եւ թեթեւացնել մարդկության դեմ իրականացված ծանր հանցանքը»-նշվում է ստամբուլահայերի հայտարարության մեջ:

Встреча премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана и председателя Совета попечителей армянской больницы Св. Спаситель Петроса Шириноглу вызвала волну протеста среди армянской общины Стамбула.
По сообщению турецкой газеты «Taraf», группа армян Стамбула выразила протест в связи с заявлением Шириноглу о том, что в Турции армяне чувствуют себя в безопасности.
Они начали сбор электронных подписей против заявления Шириноглу. В заявлении, под которым идет сбор подписей, говорится: «Если Шириноглу считает, что армяне в Турции находятся в безопасности, значит мы живем в другой Турции. Армяне в этой стране подвергаются дискриминации. В международных отношениях армяне для Турции являются предметом торга. Мы ожидали, что Шириноглу напомнит Эрдогану, что за 3 года не сделано реальных шагов по раскрытию убийства Гранта Динка. Шириноглу охарактеризовал 1915 год, как ссору двух друзей. Мы осуждаем это заявление Шириноглу, которым он попытался прикрыть и облегчить тяжелое преступление против человечества».