Ադրբեջանում վերջերս տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններին հաջորդել են կադրային փոփոխությունները բանակում: Պաշտպանության նախարար Սաֆար Աբիեւը հեռացվել է պաշտոնից: Նրան հետեւել են բանակի բազմաթիվ պաշտոնյաներ: Սակայն հարցը դրանով չի ավարտվել: Ավելին, նախկին նախարարին մեղադրել են դավաճանության մեջ:
NET-FAX-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության ներքին անվտանգության վարչության պետ, գեներալ-մայոր Ալեքսանդր Վասյակը հայտնել է, որ Սաֆար Աբիեւը «բանակի ողջ համակարգը իրեն էր հարմարեցրել՝ պատասխանատու պաշտոններում առաջ տանելով իրեն հարմար եւ հավատարիմ մարդկանց, ազատել էր բարձր որակավորում ունեցող սպաներին՝ նրանց հեռացնելով բանակից կամ էլ նշանակելով երրորդական պաշտոնների, կամ էլ, ինչն իսկապես սարսափելի է, հեռացրել էր նրանց զորքերի հրամանատարությունից»:
Ըստ նրա՝ այդ ամենը չէր կարող չազդել ազգային զինված ուժերի վրա, որտեղ բավականին բացասական միտումներ էին սկսել նկատվել՝ սկսած կոռուպցիայից եւ հրամանատարական կազմին սիրաշահելուց մինչեւ ոչ մասնագիտական մոտեցում, խարդախություն եւ չարաշահում, զինծառայողների շրջանում հակականոնադրական փոխհարաբերություններ, այդ ամենը հանգեցրել էին մարտունակության եւ ռազմական պատրաստվածության մակարդակի նվազման: Գեներալ-մայորը նշել է, որ վերջին ժամանակներս ադրբեջանական բանակի կազմավորման գործընթացը լճացմանը բնորոշ հատկություններ է ձեռք բերել: Երկրի ԶՈՒ-ի բարեփոխումները տեղում դոփում են եւ, բնականաբար, դրա պատասխանատուն պաշտպանության նախկին նախարար Սաֆար Աբիեւն է:

После недавних выборов в Азербайджане последовали тотальные перестановки в армии. Министр обороны Сафар Абиев, на радость многим недругам, распрощался с должностью. Его примеру последовали многие чиновники от армии. Однако на этом дело не закончилось. Более того, бывшего министра обвинили в предательстве.
Как заявил в интервью изданию NET-FAX начальник отдела Управления внутренней безопасности Министерства обороны Азербайджана генерал-майор Александр Васяк, Сафар Абиев «перестроил всю армейскую систему под себя - выдвигал на ответственные должности удобных и лично ему преданных людей, устранял высокопрофессиональных офицеров, увольняя их из армии или назначая на третьестепенные должности, или, что просто чудовищно, отстраняя их от управления войсками».
По его словам, все это не могло не отразиться на национальных Вооруженных Силах, в которых стали проявляться весьма негативные тенденции: от коррупции и угодничества командного состава - к непрофессионализму, очковтирательству и злоупотреблениям, от неуставных взаимоотношений среди военнослужащих - к унижениям и несправедливости, а, в конечном счёте, все это привело к снижению уровня боеготовности и боеспособности. Как отметил генерал-майор, в последнее время процесс становления азербайджанской армии приобрел характерные черты стагнации. Реформа ВС страны стала буксовать, и персональная ответственность за это, безусловно, лежит на бывшем министре обороны С.Абиеве.