Եվրոպական միությունը աջակցում է հայ-թուրքական արձանագրությունները առանց նախապայմանների եւ ողջամիտ ժամկետներում վավերացնելուն: Այդ մասին ապրիլի 6-ին հայտարարել է ԵՄ ընդլայնման եւ եվրոպական հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն՝ Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
Նրա խոսքով, ԵՄ-ն նպաստել է երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը եւ պատրաստ է օգնել տրանսսահմանային խնդիրների լուծմանը՝ արձանագրություններն ուժի մեջ մտնելուց հետո:
Ընդ որում, Ֆյուլեն նկատել է, որ երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարները օգտակար կլինեն ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության համար: Ըստ եվրահանձնակատարի՝ բարիդրացիական հարաբերությունները կարեւոր հանգամանք են ԵՄ-ին երկրի անդամակցության համար:
Նշենք, որ ԵՄ հանձնակատարը երկօրյա այցով Երեւան է ժամանել ապրիլի 6-ին: Երեւանում նախատեսված են Ֆյուլեի հանդիպումները Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ:

Европейский союз поддерживает ратификацию армяно-турецких протоколов без предусловий в разумные сроки. Об этом заявил 6 апреля комиссар ЕС по вопросам расширения и европейской политики соседства Штефан Фюле на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном.
По его словам, ЕС содействовал процессу урегулирования отношений между двумя странами и готов помочь в решении трансграничных проблем после вступления протоколов в силу.
При этом Фюле отметил, что перспективы урегулирования двусторонних отношений будут полезны для процесса членства Турции в ЕС. Добрососедские отношения, как отметил еврокомиссар, являются важным обстоятельством при оценке страны для вступления в ЕС.
Напомним, комиссар ЕС по вопросам расширения и европейской политики соседства Штефан Фюле прибыл 6 апреля с двухдневным визитом в Армению.
В Ереване запланированы встречи Фюле с президентом Армении Сержем Саргсяном, премьер-министром Тиграном Саркисяном, главой МИД Эдвардом Налбандяном.