Մոսկվայի Տրոիցկի շրջանի դատարանի կողմից մեղավոր ճանաչված եւ 6 տարի 9 ամսվա բանտարկության դատապարտված Հրաչյա Հարությունյանի ընտանիքը նրան Հայաստան տեղափոխելու խնդրով դիմել է Արդարադատության նախարարությանը: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արդարադատության նախարարի մամուլի քարտուղար Ծովինար Խաչատրյանը: Նա նշեց, որ այժմ  ԱՆ-ն ուսումնասիրում է փաստաթղթերը, որպեսզի դրանց ընթացք տա: Թե ինչքան ժամանակում կկազմակերպվի  արտահանձնումը, հայտնի չէ;
Հրաչյա Հարությունյանի դուստրը՝ Լիլիթը NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ մոտ 2-3 շաբաթ առաջ են ահնձնել փաստաթղթերը, որեւէ նորություն չկա: Նա նշեց, որ հոր առողջական վիճակը լավ է, չեն կարողացել կապ հաստատել փաստաբանների հետ, որպեսզի իմանան, թե արդյոք այլ իրավական գործնթացներ կան, թե ոչ:
Իսկ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակից էլ NEWS.am-ի թղթակցին հայտնեցին, որ Վերաքննիչ դատարանի որոշումը արդեն իսկ ուժի մեջ է մտել, ու դա որևէ կերպ չի խանգարում վճռաբեկության կարգով կեղծ փաստաթղթերի վերաբերյալ մեղադրանքը բողոքարկելուն, ինչը և փաստաբանները պիտի անեին:
Հիշեցնենք, որ բեռնատարը, որի ղեկին եղել է Հրաչյա Հարությունյանը, 2013 թվականի հուլիսի 13-ին մխրճվել է Պոդոլսկից դեպի Կուրիլովո 64 ուղեւորի փոխադրող ավտոբուսի մեջ: Վթարի հետեւանքով 18 մարդ զոհվել է, ավելի քան 40-ը՝ վիրավորվել:
Հետաքննության արդյունքում պարզվել է, որ բեռնատարը հարկ եղածի պես չի սպասարկվել, ինչի արդյունքում արգելակման հետ կապված խնդիրներ է ունեցել: Ըստ հետաքննության, Հարությունյանը պետք է իմանար այդ մասին: Մոսկվայի քաղաքային դատարանը Հրաչյա Հարությունյանին դատապարտել է 6 տարի եւ 9 ամիս ժամկետով ազատազրկման: Մոսկվայի քաղաքային դատարանը անփոփոխ է թողել այդ դատավճիռը

YEREVAN. – The family of Hrachya Harutyunyan, who was sentenced to prison in Russia, has petitioned to the Ministry of Justice of Armenia with a request to have him extradited to Armenia.
Justice minister’s press secretary Tsovinar Khachatryan told the aforesaid to Armenian News-NEWS.am. She noted that the ministry is examining the respective documents to have them processed. But it is not known how much time will be needed to carry out the extradition.
Harutyunyan’s daughter, Lilit, told Armenian News-NEWS.am that although they had submitted these documents two or three weeks ago, there is no news yet. She added that her father’s health is good, but they were unable to establish contact with the attorneys to find out whether there are other relevant legal processes.
And the Office of the Human Rights Defender of Armenia informed Armenian News-NEWS.am that even though the Moscow court judgment has already entered into force, this does not interfere in any way with appealing the charges on Harutyunyan submitting false documents.
On August 4, a Moscow district court sentenced Hrachya Harutyunyan to six years and nine months in prison on charges of “violating traffic and vehicle operation rules, which has unwittingly led to the death of two or more persons.” And the Moscow Municipal Court upheld this verdict.