Ուկրաինայի տնտեսական զարգացման եւ առեւտրի նախարար Այվարաս Աբրոմավիչուսի խորհրդական է նշանակվել էստոնուհի Յանիկա Մերիլոն: Նա կզբաղվի ներդրումների ներգրավմամբ, հայտնում է նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Հիշեցնենք, Ուկրաինայի Գերագույն ռադան ավելի վաղ հաստատել էր կառավարության նոր կազմը, եւ ֆինանսների ու տնտեսական զարգացման եւ առեւտրի նախարարների պաշտոններում նշանակվել էին օտարերկրացիներ, որոնք Ուկրաինայի քաղաքացիություն են ստացել: Ուկրաինայի ֆինանսների նախարար է դարձել ուկրաինական ծագմամբ ԱՄՆ-ի քաղաքացի Նատալյա Յարեսկոն, տնտեսական զարգացման եւ առեւտրի նախարար՝ լիտվացի Այվարաս Աբրոմավիչուսը:
Խորհրդականի պաշտոնում Մերիլոն պատասխանատու է լինելու ներդրումներ ներգրավելու, ներդրումային եւ բիզնես կլիման բարելավելու, միջազգային ծրագրերի կոորդինացման եւ էլեկտրոնային կառավարության մշակման լուծումները զարգացնելու համար:
Յանիկա Մերիլոն UVCA միջազգային ներդրողների կազմակերպության գործադիր տնօրենն է, Ուկրաինայի էլեկտրոնային կառավարության փորձագետ, UАngel-ի տնօրենների խորհրդի անդամ եւ Էստոնիայի խորհրդարանի արտաքին գործերով հանձնաժողովի ղեկավարի խորհրդական:

Пост советника министра экономического развития и торговли Украины Айвараса Абромавичуса заняла эстонка Яника Мерило. Она займется привлечением инвестиций, сообщает пресс-служба Минэкономразвития Украины.
Напомним, Верховная рада Украины ранее утвердила состав нового кабмина, и на должности министра финансов и министра экономики были назначены иностранцы, которые получили украинское гражданство. Главой Минфина Украины стала гражданка США украинского происхождения Наталия Яресько, главой Минэкономразвития назначен литовец Айварас Абромавичус.
На посту советника Мерило будет отвечать за привлечения инвестиций, улучшение инвестиционного и бизнес-климата, координацию международных программ и разработку решений электронного правительства.
Яника Мерило — исполнительный директор Ассоциации международных инвесторов UVCA, эксперт Агентства электронного правительства Украины, член совета директоров UАngel и советник главы комитета по иностранным делам парламента Эстонии.