ՉԺՀ-ի պետական անվտանգության փոխնախարար Մա Ցզյանը կալանավորվել է կոռուպցիայի կասկածանքով, հաղորդում է South China Morning Post հոնկոնգյան թերթը:
Թերթի ենթադրությամբ, քրեական գործը կարող է կապված լինել Պեկինի համալսարանին կից  հիմնված Founder Group ընկերության մեքենայությունների հետ, մասնավորապես խոսքը արժեթղթերի հետ կապված շահավետ գործարքների մասին է, որտեղ ներգրավված են ընկերության գլխավոր մենեջերները եւ Մա Ցզյանյանի որոշ հարազատներ:
Founder Group-ի՝ բաժնետոմսերի մեծությամբ երկրորդ սեփանականատեր Beijing Zenith-ը Founder-ի ղեկավարությանը հրապարակայնորեն մեղադրել է մի քանի միլիարդ յուան գումարի չափով ընկերության ակտիվների հափշտակության մեջ, հաղորդում է Lenta.ru-ն:

Заместитель министра государственной безопасности КНР Ма Цзянь арестован по подозрению в коррупции, сообщает гонконгская газета South China Morning Post со ссылкой на свои источники.
По предположению газеты, уголовное дело может быть связано с махинациями Founder Group, основанной на базе Пекинского университета — в частности, речь идет о выгодных сделках с ценными бумагами, в которые были вовлечены топ-менеджеры компании и некоторые близкие родственники Ма Цзяня.
Второй по величине держатель акций Founder Group — девелопер Beijing Zenith публично обвинил руководителей Founder в инсайдерской торговле и хищении активов компании на сумму в несколько миллиардов юаней, сообщает «Лента.Ру».