«Իրատես de facto» թերթը գրում է. «Ասում են, թե առաջիկայում ՀՅԴ-ն վերջապես կմտնի կոալիցիա ու կսկսի ՀՀԿ-ի հետ ուս ուսի պայքարել «հանուն հայրենիքի», այն է` սահմանադրական փոփոխությունների:
ՀՅԴ-ն կվերցնի սոցապնախարարի պորտֆելը, որը կտա Արծվիկ Մինասյանին, շատ է ցանկանում, աչքը չի կտրում Արմեն Աշոտյանի պորտֆելից, սակայն, ըստ մեր աղբյուրների, չեն տա այն ՀՅԴ-ին, քանզի Արմեն Աշոտյանը «բուռն», այդ թվում` բոլոնյան բարեփոխումներ է սկսել ոլորտում, որն էլ համարվում է ոչ միայն նրա հաղթաթուղթը, այլեւ գործունեության «թագն ու պսակը»։
ՀՅԴ-ին Աշոտյանի նախարարության փոխարեն կտան քաղաքաշինության եւ, ըստ ամենայնի, Հրանուշ Հակոբյանի սփյուռքի նախարարի պորտֆելները, երկու մարզպետի եւ չորսից հինգ փոխնախարարների աթոռները»:

YEREVAN. – According to rumors, ARF Dashnaktsutyun will finally join the ruling coalition soon and will struggle “for the sake of homeland”, namely for the constitutional reforms, Irates de facto newspaper writes.
The newspaper suggests that ARF will get a seat of the social affairs minister that will go to Artsvik Minasyan. Although, the latter set sights on the position of Armen Ashotyan, minister of education. According to daily’s sources, the seat will not be given to Minasyan, as Ashotyan is engaged in the Bologna reforms on education.
“Instead of education ministry, ARF will get portfolios of the minister of urban development, and party’s member is likely to replace Hranush Hakubyan as a diaspora minister. They will get positions of two governors and four deputy ministers,” the newspaper writes.