Ռուսաստանում Մեծ Բրիտանիայի ռազմական կցորդին նոտա են փոխանցել՝ խնդրելով պարզաբանել լրատվամիջոցներում տարածված հաղորդագրություններն այն մասին, որ Թագավորական ռազմաօդային ուժերի օդաչուներին, իբր, հրահանգ է տրվել սպառնալիքի դեպքում զենք կիրառել ՌԴ օդանավերի դեմ: Այս մասին հոկտեմբերի 11-ին հաղորդել է ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
«Այսօր Մոսկվայում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանության ռազմական կցորդը հրավիրվել է Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարություն, որտեղ նրան նոտա է փոխանցվել՝ խնդրելով պարզաբանել բրիտանական Պաշտպանության նախարարության աղբյուրների վկայակոչմամբ այդ երկրի լրատվամիջոցներում հրապարակված տեղեկատվության փաստի առիթով, որ Թագավորական ռազմաօդային ուժերի օդաչուները, իբր, հրահանգ են ստացել «իրենց կյանքին սպառնացող վտանգի դեպքում» ռուսական ինքնաթիռների դեմ զենք կիրառել»,- ասված է հաղորդագրությունում:
ՌԴ ՊՆ տվյալներով, բրիտանական ռազմական կցորդը հաղորդել է, որ այդ կապակցությամբ որեւէ տեղեկության չի տիրապետում եւ խոստացել է առաջիկայում պաշտոնական պատասխան տրամադրել: Այս մասին գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ Daily Star Sunday պարբերականը, վկայակոչելով Միացյալ Թագավորության պաշտպանական գերատեսչության սեփական աղբյուրներին, գրել էր, որ ՆԱՏՕ-ի երկրների, այդ թվում՝ բրիտանական ռազմական օդաչուներին իրավունք է տրվել Իրաքի օդային տարածքում հարձակվել Ռուսաստանի զինվորական օդանավերի վրա, եթե «իրենց կյանքին վտանգ սպառնա»:

Военному атташе при посольстве Британии в России вручена нота с просьбой разъяснить сообщения в СМИ о якобы указаниях пилотам Королевских ВВС применять против самолетов РФ оружие в случае угрозы. Об этом сообщила 11 октября пресс-служба Минобороны России.
«Сегодня военный атташе при посольстве Великобритании в Москве был приглашен в Минобороны России, где ему была вручена нота с просьбой предоставить официальные разъяснения по факту опубликованной в британских СМИ со ссылкой на высокопоставленные источники в Минобороны этой страны информации, о якобы полученных пилотами Королевских военно-воздушных сил указаниях "в случае угрозы их жизням" применять против российских самолётов оружие на поражение», — говорится в сообщении.
По данным Минобороны РФ, британский военный атташе сообщил, что информацией на этот счет не располагает и обещал предоставить официальный ответ в ближайшее время, сообщает РИА Новости.
Ранее газета Daily Star Sunday со ссылкой на собственные источники в оборонном ведомстве Соединенного Королевства сообщила, что пилотам стран НАТО, и в том числе британским военным летчикам, пилотирующим многоцелевые истребители «Торнадо», дано право атаковать в воздушном пространстве Ирака военные самолеты РФ, если возникнет «угроза их жизням».