Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ.Արամ Ա. -ն ցավակցական հեռագիր է հղել Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին՝ երեկ Փարիզում տեղի ունեցած խոշոր ահաբեկչությունների համար, որոնց հետեւանքով, ըստ տարբեր տեղեկությունների, զոհվել է 120-150 մարդ։
«Խոր ցավով եւ ընդվզումով երեկ գիշեր հետեւեցինք Փարիզի ահաբեկչական դեպքերին։ Արդարեւ, հավաքական ահաբեկչության, այլ կերպ ասած՝ ցեղասպանության ենթարկված հայ ժողովուրդն ու հայ եկեղեցին իր փորձառությամբ գիտի, թե ինչ է նշանակում անմեղ մարդկանց արյուն թափելը։
Ահաբեկչությունը համամարդկային չարիք է, որի դիմաց աշխարհի բոլոր կրոնները, մշակույթները, քաղաքակրթություններն ու ազգերը կոչված են հավաքական կեցվածք որդեգրել՝ այն արմատախիլ անելու համար»,- ասված է Արամ Ա.-ի հաղորդագրության մեջ։
Իր խոսքում վեհափառը նշել է, որ կիսում են ցավն ու ընդվզումը եւ զորակցում են հայ ժողովրդի դարավոր բարեկամ ու մարդկային արժեքների հավատարիմ ֆրանսիացի ժողովրդին։
«Աղոթում ենք ահաբեկչական արարքների զոհ գնացած անմեղ հոգիների համար եւ մեր խորին ցավակցությունները հայտնում նրանց ընտանիքներին»,- ընդգծել է նա:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 13-ի լույս 14-ի գիշերը Փարիզում ահաբեկչության շարքի հետեւանքով պաշտոնական տվյալներով, մահացել է առնվազն 128 մարդ: Լրատվամիջոցները հայտնում են 150-ից ավելի զոհերի մասին: Փարիզի ոստիկանությունը տեղեկություններ ունի 8 ահաբեկչի մասին, որոնք մահացել են: Նրանցից 7-ը իրենց պայթեցրել են «շահիդի գոտիով», հայտնել է քննությանը մոտ կանգնած աղբյուրը:

Aram I, the Catholicos of the Great House of Cilicia of the Armenian Apostolic Church, conveyed a letter of condolence to the President of France Francois Hollande on occasion of yesterday’s terrorist attacks in Paris, which claimed the lives of 120-150 people.
“It is with deep sorrow and indignation that we followed the terror attacks in Paris last night. Indeed, the Armenian people – subjected to collective terrorism or Genocide - and the Armenian Church, know due their own experience what it means to shed the blood of innocent people
“Terrorism is a universal human evil, against which the world’s all religions, cultures, civilizations and nations are called to strike a collective attitude to nip it in the bud,” Aram I’s letter reads.
In the letter, the Catolicos also noted that they share the pain and indignation and stand with the friendly French people.
“We are praying for the souls of the innocent victims of the terrorist attacks and offer our deep condolences to their families,” he stressed.