Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ.Արամ Ա. -ն ցավակցական հեռագիր է հղել Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին՝ երեկ Փարիզում տեղի ունեցած խոշոր ահաբեկչությունների համար, որոնց հետեւանքով, ըստ տարբեր տեղեկությունների, զոհվել է 120-150 մարդ։
«Խոր ցավով եւ ընդվզումով երեկ գիշեր հետեւեցինք Փարիզի ահաբեկչական դեպքերին։ Արդարեւ, հավաքական ահաբեկչության, այլ կերպ ասած՝ ցեղասպանության ենթարկված հայ ժողովուրդն ու հայ եկեղեցին իր փորձառությամբ գիտի, թե ինչ է նշանակում անմեղ մարդկանց արյուն թափելը։
Ահաբեկչությունը համամարդկային չարիք է, որի դիմաց աշխարհի բոլոր կրոնները, մշակույթները, քաղաքակրթություններն ու ազգերը կոչված են հավաքական կեցվածք որդեգրել՝ այն արմատախիլ անելու համար»,- ասված է Արամ Ա.-ի հաղորդագրության մեջ։
Իր խոսքում վեհափառը նշել է, որ կիսում են ցավն ու ընդվզումը եւ զորակցում են հայ ժողովրդի դարավոր բարեկամ ու մարդկային արժեքների հավատարիմ ֆրանսիացի ժողովրդին։
«Աղոթում ենք ահաբեկչական արարքների զոհ գնացած անմեղ հոգիների համար եւ մեր խորին ցավակցությունները հայտնում նրանց ընտանիքներին»,- ընդգծել է նա:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 13-ի լույս 14-ի գիշերը Փարիզում ահաբեկչության շարքի հետեւանքով պաշտոնական տվյալներով, մահացել է առնվազն 128 մարդ: Լրատվամիջոցները հայտնում են 150-ից ավելի զոհերի մասին: Փարիզի ոստիկանությունը տեղեկություններ ունի 8 ահաբեկչի մասին, որոնք մահացել են: Նրանցից 7-ը իրենց պայթեցրել են «շահիդի գոտիով», հայտնել է քննությանը մոտ կանգնած աղբյուրը:

Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый направил телеграмму соболезнования президенту Франции Франсуа Оланду по случаю произошедших 13 ноября в Париже крупных терактов, вследствие которых по разным сведениям погибли от 120 до 150 человек.
«С глубокой болью вчера вечером мы следили за террористическими актами в Париже. Подвергшийся тотальному террору, иначе говоря, геноциду, армянский народ и армянская церковь на своем опыте знают, каково это, когда проливается кровь невинных людей.
Терроризм - общечеловеческое зло, перед лицом которого все религии, культуры, цивилизации и нации мира призваны проявить сплоченную позицию для его искоренения»,- говорится в заявлении Арама Первого.
В своем послании католикос отметил, что разделяет боль «векового друга армянского народа и верного человеческим ценностям французского народа».
«Мы молимся за души невинных жертв террористических актов и выражаем наше глубокое соболезнование их семьям»,- подчеркнул он.
Напомним, что в ночь с 13 на 14 ноября вследствие ряда террористических актов в Париже по официальным данным погибли 128 человек. Средства массовой информации сообщают о более 150 жертвах. Полиция Парижа имеет сведения о 8 погибших террористах. Семеро из них, по сообщению приближенного к следствию источника, взорвали себя «поясами шахидов».