Հարավային Կորեայի նախկին նախագահ Պակ Կըն Հեի հարցաքննությունը 14 ժամ է տեւել ու ավարտվել տեղական ժամանակով կեսգիշերին մոտ, հայտնում է Gazeta–ն։
Դատախազությունը նրան կասկածում է մի քանի կոռուպցիոն գործերին՝ այդ թվում կաշառակերությանը, իշխանության չարաշահմանն ու կառավարական գաղտնիքների արտահոսքին առնչություն ունենալու մեջ։
Այդ գործերին առնչություն է ունեցել նաեւ նախագահի մտերիմ ընկերուհի Ցոյ Սուն Սուլը, որին 2016 –ի վերջին են կալանավորել։
Այսպիսով, մարտի 21-ին Սեուլում տեղի է ունեցել Հարավային Կորեայի նախկին նախագահի առաջին հարցաքննությունը նրա վերջնական իմփիչմենտից հետո։
Աղբյուրի տեղեկություններով Պակ Կըն Հեն ամբողջովին հերքել է իր դեմ առաջադրված բոլոր մեղադրանքները։ Դատախազը պատմել է, որ այնուամենայնիվ չի օգտվել լռություն պահպանելու իր իրավունքից։

Допрос бывшего президента Южной Кореи Пак Кын Хе длился 14 часов и завершился около полуночи по местному времени, сообщает Gazeta со ссылкой на Ренхап.
Прокуратура подозревает ее в причастности к нескольким коррупционным делам, включая взяточничество, злоупотребление властью и утечку правительственных секретов.
В делах также замешана ее ближайшая подруга Цой Сун Суль, арестованная в конце 2016 года.
Таким образом, 21 марта в Сеуле прошел первый допрос экс-лидера Южной Кореи с момента ее окончательного импичмента.
По данным источников, Пак Кын Хе полностью отвергла все выдвигаемые против нее обвинения. Прокурор рассказал, что она тем не менее не воспользовалась правом хранить молчание.