Անկարան բողոք է արտահայտել ՝ Թուրքիայում 2016-ի հուլիսին տեղի ունեցած պետհեղաշրջման փորձի մասին Գերմանիայի դաշնային հետախուզության ծառայության ղեկավար Բրունո Կալի արտահայտությունների կապակցությամբ, հայտնում է DW –ն։
Թուրքիայի ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ գերմանական հատուկ ծառայությունների ղեկավարի արտահայտությունները գնահատվել են որպես Գերմանիայի հանդուրժողական վերաբերմունք Ֆեթուլահ Գյուլենի շարժման նկատմամբ, որին Թուրքիայի իշխանությունները համարում են ձախողված հեղաշրջման կազմակերպիչը։ Բացի դրանից Անկարան Բեռլինին մեղադրել է Գյուլենի հարյուրավոր կողմնակիցներին ապաստան տրամադրելու համար։
Կալը Der Spiegel–ին տված հարցազրույցում առարկել էր ապստամբության փորձի մասին Անկարային պաշտոնական տեսակետին։՝ ասելով, որ ոչ մի վկայություն չկա այն մասին, որ հեղաշրջումը Գյուլենն էր կազմակերպել ։
«Թուրքիան մեզ փորձում էր համոզել դա ամենատարբեր մակարդակների վրա, սակայն առայսօր նրան դա չի հաջողվել»,- շեշտել էր Բրունո Կալը։ Նա նաեւ առարկել էր Գյուլենի շարժումը իսլամիստական- ծայրահեղական որակելու՝ Թուրքիայի փորձերին, ասելով, որ այդ շարժումը քաղաքացիական միավորում է, որը զբաղվում է կրոնական ու աշխարհիկ կրթությամբ։

Анкара выразила протест против высказываний главы Федеральной разведывательной службы Германии (BND) Бруно Каля о попытке путча в Турции в июле 2016 года. В связи с этим во вторник, 21 марта в МИД Турции был приглашен для беседы временный поверенный в делах ФРГ, передает DW.
В заявлении турецкого МИД фразы руководителя немецкой спецслужбы были расценены как «толерантное» отношение Германии к движению исламского проповедника Фетхулы Гюлена, которого власти Турции считают организатором неудавшегося переворота. Кроме того Анкара обвинила Берлин в предоставлении убежища сотням сторонников Гюлена.
Каль возразил официальной точке зрения Анкары в отношении попытки путча. Нет никаких указаний на то, что за попыткой переворота в Анкаре стоял Гюлен и его Движение служения, заявил глава BND в интервью немецкому еженедельнику Der Spiegel.
«Турция пыталась убедить нас в этом на разных уровнях, но до сих пор это не удалось», - подчеркнул Бруно Каль. Он также возразил турецким властям, считающим Движение служения исламистско-экстремистским. «Движение Гюлена является гражданским объединением, которое занимается религиозным и светским образованием», - заявил Каль.