Ախալքալաք քաղաքի, ինչպես նաեւ Ջավախքի շրջանի մյուս բնակավայրերի բնակիչներին, որտեղ հիմնականում էթնիկ հայեր են բնակվում, սկսել են վրացերեն սովորեցնել։ «Սպուտնիկ Գրուիզա»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է Վրաստանի կրթության եւ գիտության նախարարության մամուլի ծառայության հաղորդագրությունում։
Դրանով կզբաղվի Զուրաբ Ժիվանիայի անվան պետական դպրոցը՝ Ախալքալաքի Հայ առաքելական եկեղեցու նախաձեռնությամբ։
Վրաստանի կրթության եւ գիտության փոխնախարար Լիա Գիգաուրին հայտնել է, որ Ժիվանիայի անվան դպրոցը Ջավախքում 130 շարժական խմբեր է պատրաստել, որպեսզի նրանք հայտնվեն այն վայրերում, որտեղ վրացերենի ուսուցման անհրաժեշտություն կա եւ կրթական ծառայություն մատուցեն բոլոր հետաքրքրվող անձանց։
Բնակչության համընդհանուր մարդահամարի համաձայն, որն անցկացրել են 2014 թվականի նոյեմբերին, Վրաստանում շուրջ 168,1 հայեր են ապրում։

Residents of Akhalkalaki town, as well as other settlements of Javakheti region of Georgia, which are mainly resided by ethnic Armenians, will start learning Georgian, Sputnik Georgia reports, citing the press service of the Education and Science Ministry of Georgia.
The Zurab Zhvaniya State Administration School will carry out the teaching activities upon the initiative of the Armenian Apostolic Church.
Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Lia Gigauri, stated that the aforementioned school has prepared 130 mobile groups in Javakheti so that they are placed in the areas where there is a need for learning Georgian and provide educational service to those concerned.