ԱՄՆ-ը նոր պատժամիջոցներով չի պատրաստվում վենեսուելայում իշխանափոխություն անել։ Այդ մասին հայտարարել է ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
«Դա չի վերաբերում իշխանության փոփոխությանը»,- ընդգծել է Մնուչինը։ Նրա խոսքով, ԱՄՆ-ը նպատակ է հետապնդում «ժողովրդավարությունն ու օրենքի գերակայությունը վերականգնել»։
Նշենք, որ Դոնալդ Թրամփը Վենեսուելայի դեմ նոր պատժամիջոցներ է սահմանել։ Ըստ այդմ, արգելվում են գործարքները նոր պարտքային պարտավորություններով եւ արժեթղթերով, որոնք թողարկվել են Վենեսուելայի կառավարության եւ պետական նավթային ընկերության կողմից: Արգելվում են նաեւ գործարքները մի շարք գոյություն ունեցող պարտքային պարատավորություններով, որոնք պատկանում են Վենեսուելայի պետական հատվածին, եւ Վենեսուելայի կառավարության դիվիդենտների վճարումներով։

США не добиваются новыми санкциями смены режима в Венесуэле. Об этом заявил министр финансов Стивен Мнучин, передает РИА Новости
«Это не касается смены руководства», — подчеркнул Мнучин. По его словам, США преследуют цель восстановить «демократию и верховенство закона».
Президент США Дональд Трамп ввел в пятницу новые санкции против Венесуэлы. В частности, Трамп запретил американским компаниям сделки с новыми долговыми обязательствами и ценными бумагами, выпущенными правительством Венесуэлы и государственной нефтяной компанией, со сроком погашения более 30 и более 90 дней соответственно. Также запрещаются сделки с рядом существующих долговых обязательств, которыми владеет госсектор Венесуэлы, и по выплатам дивидендов со стороны правительства Венесуэлы.