Միշտ հնարավոր է որևէ բան անել՝  ուրիշներին օգնելու համար։ Այս մասին հայտնել է ՄԱԿ-ում ԱՄՆ-ի նախկին դեսպան Սամանտա Փաուերը, ելույթ ունենալով Երեւանում «Ավրորա-2018․ Երկխոսություններ» թեմայով համաժողովի բացման ժամանակ։
Նա շեշտել է, որ ԱՄՆ-ում հիմա շատ քիչ են փախստականները , ու պատասխանատվության մասով իրավիճակը տարբերվում է այն ժամանակներից, եբ ԱՄՆ-ն հայ փախստականների էր ընդունում։ Հարյուր տարի առաջ ԱՄՆ-ի նախագահը կոչ էր արել ամերիկացիներին՝ օգտագործել շաբաթ ու կիրակի օրերը, եկեղեցական ժողովները՝ հայ որբերի համար դրամահավաք կազմակերպելու համար։ «Այսօր նման բան տեղի չի ունենում»,- նշել է նա։
Խոսելով «Ավրորա» մարդասիրական նախասիրության մասին՝ Փաուերը նշել է որ պետք է ոգեշնչվել համահիմնադիրներ Նուբարի, Վարդանի ու Ռուբենի արարքներով, քանի որ նրանք մարդիկ են, որոնց ընտանիքների հետ ավելի քան 100 տարի առաջ դաժան են վարվել ու իրենց ընտանիքների ու համայնքների վրա կենտրոնանալու փոխարեն՝ նրանք փնտրում են, թե ինչ կարող են անել՝ ուրիշներին օգնելու համար։
«Մենք չպետք է կաթվածահար լինենք բազմաթիվ խնդիրների հետեւանքով, քանի որ կա հավանականություն, որ միշտ հնարավոր է ինչ-որ բան անել»,- շեշտել է նա։

Всегда есть что-то, что можно сделать, когда речь заходит о помощи другим. Об этом заявила бывший посол США в ООН Саманта Пауэр, выступая на открытии конференции Диалоги «Аврора» – 2018 в Ереване.
Она подчеркнула, что в Америке сейчас очень мало беженцев, и ситуация по части ответственности отличается от того времени, когда США принимали армянских беженцев. Сто лет назад президент США призывал американцев использовать субботу и воскресенье, использовать церковные собрания для сбора денег для армянских сирот. «Сегодня такого не происходит», - отметила она.
Говоря о гуманитарной инициативе «Аврора», Пауэр отметила, что нужно вдохновляться поступками соучредителей Нубара, Вартана и Рубена, так как это люди, с семьями которых жестоко обошлись более 100 лет назад, и вместо того, чтобы сосредоточиться только на своих семьях и общинах, они изучают, что они могут сделать, чтобы помочь другим.
«Мы не должны быть парализованы многими проблемами, потому что есть вероятность, что всегда можно что-то сделать», - подчеркнула она.