Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հունիսի 25-ին ընդունել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի աղետների ռիսկի նվազեցման գծով հատուկ հանձնակատար Մամի Միզուտորիին: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեցին ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից։
Հայաստանի արտգործնախարարը կարևորել է Հայաստանի և ՄԱԿ-ի աղետների ռիսկի նվազեցման գրասենյակի գրեթե տասնամյա արդյունավետ համագործակցությունը՝ արժևորելով գրասենյակի կողմից տրամադրվող աջակցությունը՝ ուղղված այս բնագավառում Հայաստանի ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացմանը: Այդ համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարն առանձնահատուկ կարևորել է աղետների ռիսկի նվազեցման 2015-2030թթ. Սենդայի շրջանակային ծրագրի առաջնահերթությունները:
Մամի Միզուտորին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և բարձր գնահատել Հայաստանի ներդրումը և փորձն աղետների ռիսկի նվազեցման և կառավարման ոլորտում՝ պատրաստակամություն հայտնելով շարունակել համատեղ աշխատանքն այս բնագավառում:
Երկուստեք բարձր է գնահատվել Հայաստանի անկախացումից ի վեր ՄԱԿ-ի և տարբեր գրասենյակների հետ հաստատված սերտ համագործակցությունը, Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածությունը ՄԱԿ նախաձեռնություններում:
Զրուցակիցները համակարծիք էին, որ խոշոր աղետների կանխարգելման, կառավարման և դիմագրավման հարցում կարևոր են միջազգային հանրության հավաքական ջանքերը և գործողությունները:
Այս համատեքստում Զոհրաբ Մնացականյանը և Մամի Միզատորին անդրադարձ կատարեցին գրասենյակի՝ հունիսի 26-27-ը Երևանում կայանալիք աղետների ռիսկի նվազեցման Կենտրոնական Ասիայի և Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային երկրորդ պլատֆորմի ծրագրին և միջոցառման շրջանակներում նախատեսվող միջոցառումերին:

Глава МИД Армении Зограб Мнацаканян принял спецкомиссара генсека ООН по вопросам снижения рисков бедствий Мами Мизутори.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am  в пресс-службе МИД Армении, Мнацаканян отметил важность эффективного сотрудничества между Арменией и офисом ООН по снижению рисков бедствий, высоко оценив содействие офиса, направленное на развитие институциональных возможностей Армении в этой сфере. В этом контексте, министр подчеркнул важность приоритетов Рамочной программы Сэндай по снижению рисков бедствий на 2015-2030 гг.
Мизутори высоко оценила вклад и опыт Армении в вопросе снижения рисков бедствий, выразив готовность продолжить совместную работу в этой области.
Стороны обоюдно высоко оценили вовлеченность Армении в деятельность различных структур ООН, а также инициатив Организации. Собеседники также коснулись, предстоящих в Ереване 26-27 июня мероприятий, которые пройдут в рамках второй платформы программы по снижению риска бедствий в странах Центральной Азии и Южного Кавказа.