Իսրայելը ուրբաթ օրը բոյկոտել է ՄԱԿ մարդու իրավունքների հարցերով խորհրդի կողմից Համընդհանուր պարբերական դիտարկման զեկույցի ընդունումը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»–ն։
«Իսրայելը ինձ հաղորդել է, որ ներկա չի լինի Համընդհանուր պարբերական դիտարկման ամփոփիչ հայտարարության ընդունմանը»,–նիստի մեկնարկին հաղորդել է Խորհրդի նախագահ Վոիսլավ Շուցը։
Համընդհանուր պարբերական դիտարկումը համարվում է ՄԱԿ մարդու իրավունքների հարցերով խորհրդի մեխանիզմ, որի շրջանակներում տարեկան 4 անգամ անցկացվում են մարդու իրավունքների ոլորտում ՄԱԿ անդամ 193 երկրների կողմից պարտականությունների ու պարտավորությունների կատարման կանոնավոր դիտարկումներ։
Իր՝Համընդհանուր պարբերական դիտարկման զեկույցը Իսրայելը ներկայացրել է այս տարվա հունվարի վերջին։ Սա երկրում մարդու իրավունքների հարցով 2013 թվականի դիտարկումից հետո առաջին դիտարկումն էր։ Այն ժամանակ հատուկ ստեղծված աշխատանքային խումբը իրականացրեց բոլոր ներկայացված փաստաթղթերի վերլուծություն:
Փաստաթուղթը քննարկելիս մի շարք պետություններ կրկին կոչ են արել Իսրայելին հարգել մարդու իրավունքների եւ հումանիտար պարտականություններն օկուպացված պաղեստինյան տարածքներում: Միաժամանակ, երկրները ողջունել են այն, որ Թել Ավիվը համագործակցել է խորհրդի հետ Համընդհանուր պարբերական դիտարկման ժամանակ։

UNHRC's president Vojislav Suc said at his opening speech that Israel had informed him on its decision not to attend the adoption of the UPR, Sputnik reported.
Israel boycotted on Friday the adoption by the United Nations Human Rights Council (UNHRC) of Tel Aviv's own Universal Periodic Review (UPR), a report which examines the human rights situation in the country, a Sputnik correspondent reported.
Commenting Israel's boycott, Human Right Watch said that it deplored the country's refusal to participate in Friday’s adoption of its own UPR report and urged Israel to implement all accepted recommendations.
"Since its last UPR in 2012, Israel has further cemented a two-tiered discriminatory system that treats Palestinians separately and unequally, dispensing varying sets of inferior rights depending on where they are from. The regime of institutionalized discrimination applies to virtually every aspect of life, including the freedom to build, access to resources, security of legal status and freedom of movement," the watchdog said.
The UPR is a periodic process of analyzing the human rights records of all 193 UN member states. Israel presented its UPR in January. The final decision of the council on human rights in Israel was adopted on Friday without the country's presence.