ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը պատվիրել է հատուկ վարագույրներ՝ ՄԱԿ-ում ԱՄՆ լիազոր ներկայացուցիչ Նիկի Հեյլիի նստավայրի համար՝ հայտնում է The New York Times-ը։ Վարագույրները եւ դրանց բացել-փակելու մեխանիզմները պետության վրա մոտ 53 հազար դոլար են նստել։ Ներկայացուցչի պենտհաուսը մի ամբողջ հարկ է զբաղեցնում, տարածքի մակերեսը 550 մ/ք է։ Լուսամուտներից երեւացող Նյու Յորքի համայնապատկերը կարեւոր առավելություն է պաշտոնական արարողություններ անցկացնելու համար։ Միայն վարագույրները 29,9 հազար են արժեցել, եւս 22,8 հազար վճարվել է մեխանիզմների համար։
Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Պատրիկ Քենեդին բացատրել է, որ վարագույրները տարիներով կօգտագործվեն, եւ դրանք անհրաժեշտ էին նաեւ անվտանգության համար։
Այս ամենի հետ մեկտեղ նշվում է, որ նման մեծ տարածք վարձելու համար ԱՄՆ-ը վճարում է ամսական 58 հազար դոլար։

Государственный департамент США оплатил установку особых штор в резиденции полпреда США при ООН Никки Хэйли. Об этом сообщает Lenta.ru со ссылкой на The New York Times. Материал для штор и механизм их открытия суммарно обошлись государству почти в 53 тысячи долларов.
Пентхаус полпреда занимает целый этаж: его площадь — более 550 квадратных метров. Панорамные окна с видом на Нью-Йорк — важный плюс для проведения в нем официальных мероприятий. Сами шторы, оплаченные из бюджета, стоили 29,9 тысячи долларов. Еще 22,8 тысячи Госдеп потратил на механизм их автоматического открытия и закрытия.
Представитель Госдепа Патрик Кеннеди объяснил, что шторы будут использоваться годами и были необходимы как для безопасности, так и для развлекательных целей. «Из прислуги у  Никки Хэйли только приходящая домработница, а возможность быстро открыть или закрыть шторы очень важна», — пояснил он.
Помимо прочего, сообщается, что аренда такого большого помещения обходится Соединенным Штатам дополнительно в 58 тысяч долларов в месяц.