Կանադան եւ Լատինական Ամերիկայի 5 երկրները Հաագայում Միջազգային քրեական դատարանին (ՄՔԴ) խնդրում են Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի դեմ հետաքննություն սկսել: ՄԱԿ-ի 73-րդ Գլխավոր ասամբլեայում ներկայացված հայտարարությունում Արգենտինայի, Չիլիի, Կոլումբիայի, Պերուի, Պարագվայի եւ Կանադայի ղեկավարները կասկածներ են հայտնել, որ Մադուրոն մեղավոր է մարդկության դեմ կատարված հանցագործությունների համար, հաղորդում է DW-ն:
Յոթ էջանոց փաստաթուղթը պարունակում է միջազգային փորձագետների եւ կազմակերպությունների խմբի կողմից հավաքված ապացույցներ, հաղորդում է Reuters-ը:
Վենեսուելայի նախագահին մասնավորապես կասկածում են, որ նա պատասխանատվություն է կրում 2014 թվականի փետրվարի 12-ին երկրում տեղի ունեցած զանգվածային հակակառավարական ցույցերից հետո ընդդիմության կողմնակիցների խոշտանգումների եւ սպանությունների համար:
Այս դիմումը դարձել է առաջին դեպքը, երբ մի խումբ պետություններ ՄՔԴ-ին բողոք են ներկայացնում այլ երկրի դեմ: Հաագայի դատարանը պետք է որոշի՝ արդյոք այդ հայտարարությունը հիմք կդառնա հետաքննության համար:

Канада и пять стран Латинской Америки просят Международный уголовный суд (МУС) в Гааге начать расследование в отношении президента Венесуэлы Николаса Мадуро. В соответствующем заявлении, представленном в ходе 73-й Генеральной ассамблеи ООН, главы Аргентины, Чили, Колумбии, Перу, Парагвая и Канады высказывают подозрения в том, что Мадуро виновен в совершении преступлений против человечности, передает DW․
Семистраничный документ содержит свидетельства, собранные группой международных экспертов и организаций, уточняет Reuters. Президента Венесуэлы подозревают, в частности, в том, что он несет ответственность за пытки и убийства сторонников оппозиции, совершенные после 12 февраля 2014 года, когда в стране прошли массовые антиправительственные протесты.
Это обращение стало первым случаем, когда группа государств жалуется в МУС на какую-либо другую страну. Суд в Гааге должен будет решить, станет ли заявление поводом для расследования.