Մարտի 18-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար Քլեր Մեյթրոին և ԿԽՄԿ պաշտպանության գործառույթների համակարգող Զուրաբ Բուրդուլիին՝ Հայաստանում վերջինիս առաքելության ավարտի կապակցությամբ: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է ՀՀ ՊՆ լրատվական ծառայությունից։
Բարձր գնահատելով առաքելության ընթացքում կատարած ծավալուն աշխատանքը` Դավիթ Տոնոյանը հաջողություն է մաղթել Զուրաբ Բուդուլիին հետագա գործունեության ընթացքում:
Հանդիպմանը քննարկվել են ՀՀ ՊՆ և ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության միջև համագործակցության ընթացիկ հարցերը, օրակարգային միջոցառումները, փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացման հնարավորություններն ու առաջիկա անելիքները:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արդյունքում անհայտ կորած անձանց ճակատագրերը պարզելուն ուղղված հարցեր, ՀՀ գերիների, պատանդների, անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի և ԿԽՄԿ-ի կողմից իրականացվող աշխատանքների համադրմանն առնչվող այլ խնդիրներ:
Կողմերն անդրադարձել են նաև 2018թ. հուլիսին հայ-ադրբեջանական սահմանը հատած և ս.թ. փետրվարի 27-ին Ադրբեջանի դատարանի կողմից 20 տարվա ազատազրկման դատապարտված ՀՀ քաղաքացի, Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղի բնակիչ Կարեն Ղազարյանի ճակատագրին՝  կարևորելով Երևանում և Բաքվում Կարմիր Խաչի գրասենյակների համակարգված աշխատանքը վերջինիս կանոնավոր տեսակցությունների և ընտանիքի հետ նամակագրության ապահովման նպատակով:

YEREVAN.- Armenian Defense Minister Davit Tonoyan received on March 18 head of the Delegation of the International Committee of the Red Cross (ICRC) to Armenia Claire Meytraud and Coordinator at the Protection Unit of the ICRC Zurab Burduli on the occasion of the termination of the mission of the latter, the press service of the Defense Ministry of Armenia reported.
Highly assessing the works done during the mission, Minister Tonoyan wished success to Zurab Burduli during his future activities.
During the meeting the sides discusses issues referring to the cooperation between the Armenian Defense Ministry and the ICRC delegation in Armenia, the future activities and raising effectiveness of the cooperation.
, as well as other issues referring to the combination of efforts of the State Commission on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons of Armenia and the ICRC.
The sides also referred to the fate of Karen Ghazaryan, who crossed the Armenian-Azerbaijani border in July 2018 and was convicted to 20 years of imprisonment in Azerbaijan, highlighting the coordinated work of the Yerevan and Baku offices of the ICRC for ensuring the regular visits to him and correspondence between him and his family.