Իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության կարգավորման փորձերն ապարդյուն կլինեն առանց 1967 թվականին Մերձավոր Արեւելքում պատերազմի ընթացքում Իսրայելի կողմից օկուպացված տարածքներում Պաղեստին պետության ստեղծման: Այս մասին հայտարարել է Արաբական պետությունների լիգայի գլխավոր քարտուղար Ահմեդ Աբու ալ-Գեյթը, հաղորդում է Reuters-ը:
Նրա խոսքով՝ ցանկացած ծրագիր, որը կմերժվի պաղեստինյան կամ արաբական կողմից, անթույլատրելի է: «Ընդունելի լուծումը Պաղեստին պետության ստեղծումն է 1967 թվականի հունիսի 4-ի սահմաններում՝ Երուսաղեմ մայրաքաղաքով», - հավելել է նա:
Նրա խոսքով՝ Իսրայելի կողմից արաբական խաղաղ նախաձեռնության ընդունումը, որը 2002-ին մշակվել է Սաուդյան Արաբիայի կողմից եւ որը Իսրայելին նորմալ հարաբերություն է առաջարկում 1967 թվականին գրաված տարածքից հեռանալու փոխարեն, արաբական պետությունների համար միակ ընդունելի լուծումն է:
«Եթե Իսրայելն ընտրի միակ խելամիտ եւ ընդունելի որոշումը՝ այսինքն Պաղեստին պետության ստեղծումը, տարածաշրջանում նրան կընդունեն որպես նորմալ տարածաշրջանային գործընկեր», -ասել է նա:
Կարծես թե Ահմեդ Աբու ալ Գեյթի մեկնաբանությունները ուղղված են դեռեւս չհրապարակված ծրագրին, որը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը դարի գործարք է անվանել:
Այդ ծրագրի շրջանակում Բահրեյնում հաջորդ շաբաթ ԱՄՆ ղեկավարությամբ համաժողով կկայանա: Այն նվիրված կլինի Պաղեստինի տնտեսության համար առաջարկներին:
Պաղեստինի ղեկավարությունը բոյկոտում է համաժողովը, ասելով, որ Թրամփի խաղաղության ծրագիրը, հավանաբար, ավելի շատ ուղղված կլինի Իսրայելին եւ կխաթարի նրանց պետականության ձգտումը:
Չնայած ծրագրի հստակ ուրվագծերը դեռեւս բացահայտված չեն, պաղեստինյան եւ արաբական աղբյուրները նշում են, որ այն երկու պետությունների հիման կարգավորման մերժում է ենթադրում:

Попытки урегулирования израильско-палестинского конфликта будут тщетными без создания Палестинского государства на территориях, оккупированных Израилем в ходе войны на Ближнем Востоке 1967 года. Об этом заявил генсек Лиги арабских государств Ахмед Абу аль-Гейт, передает Reuters.
По его словам, любой план, который будет отвергнут палестинской или арабской стороной, недопустим. «Приемлемое решение - это создание Палестинского государства в границах  4 июня 1967 года со столицей в Иерусалиме», - добавил он.
По его словам,  принятие Израилем арабской мирной инициативы, разработанной Саудовской Аравией в 2002 году, которая предлагает Израилю нормальные отношения и контакты в обмен на уход с территории, захваченной в 1967 году, было единственным приемлемым решением для арабских государств.
«Если Израиль выберет единственный разумный и приемлемый - то есть создание Палестинского государства , его примут в регионе в качестве нормального регионального партнера», - сказал он.
Похоже, комментарии Ахмеда Абула Гейта направлены на все еще неопубликованный мирный план, который президент США Дональд Трамп назвал «сделкой века». В рамках этого плана на следующей неделе в Бахрейне состоится конференция под руководством США, посвященная предложениям для палестинской экономики.
Руководство Палестины бойкотирует конференцию, заявляя, что мирный план Трампа, скорее всего, будет в большей степени ориентирован на Израиль и подорвет их стремление к государственности.
Хотя точные контуры плана еще не раскрыты, палестинские и арабские источники, говорят, что он  подразумевает отказ от решения о двух государствах.