ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Twitter-ի իր միկրոբլոգում հայտարարել է, որ հաջորդ շաբաթ իմիգրացիոն եւ մաքսային ոստիկանություններն սկսելու են միլիոնավոր անլեգալ միգրանտների արտաքսման գործընթացը։
«Հաջորդ շաբաթ իմիգրացիոն եւ մաքսային ոստիկանությունները կսկսեն միլիոնավոր անլեգալ միգրանտների արտաքսման գործընթացը, որոնք ապօրինաբար թափանցել են Միացյալ Նահանգներ։ Նրանք կարտաքսվեն որքան հնարավոր է շուտ։ Մեքսիկան, կիրառելով իր խիստ իմիգրացիոն օրենքները, հիանալի աշխատանք է կատարում մարդկանց կալանման գործում...»,- գրել է Թրամփը։
Ավելի վաղ, համաձայն ԱՄՆ-ի հետ պայմանավորվածության, Մեքսիկան պարտավորվել էր կրճատել անլեգալ միգրանտների հոսքն իր սահմաններին՝ խուսափելու համար ԱՄՆ մաքսատուրքերից։ Արդյունքում՝ Մեքսիկան խստացրել է սահմանապահ հսկողությունը։ Երկրի տարածքում պարբերաբար կալանում են հարյուրավոր անլեգալ ներգաղթյալների։

Президент США Дональд Трамп в своем микроблоге в Twitter заявил, что на следующей неделе иммиграционная и таможенная полиция начнут процесс депортации миллионов нелегальных мигрантов.
«На следующей неделе иммиграционная и таможенная полиция начнут процесс депортации миллионов нелегальных мигрантов, которые незаконно проникли в Соединенные Штаты. Они будут депортированы как можно скорее. Мексика, применяя свои строгие иммиграционные законы, делает прекрасную работу по задержанию людей...», - написал Трамп.
Ранее, согласно договоренности с США Мексика обязалась сократить поток нелегальных мигрантов на своих границах во избежание введения пошлин со стороны США. В результате Мексика ужесточила пограничный контроль. Периодически на территории страны задерживают сотни нелегальных мигрантов.