Չինաստանը եւ ԱՄՆ-ը չպետք է հակադրվեն միմյանց, գրում է Չինաստանի Կոմկուսի People’s Daily պետական պարբերականի հոդվածագիրը, տեղեկացնում է China South Morning Post-ը։
Աշխարհը չի ցանկանում տեսնել, թե ինչպես են Չինաստանը եւ ԱՄՆ-ը հայտնվում է Թուկիդիդեսի ծուղակում (տերմինը, որն առաջադրել է Հարվարդի գիտնական Գրեհեմ Անդերսեն-կրտսերը, նշանակում է տառացիորեն հետեւյալը. «եթե պոտենցիալ հեգեմոնը սկսում է արագ ուժ հավաքել, գործող հեգեմոնը սկսում է վախենալ եւ վախի աղբյուրը վերացնելու հնարավորություն փնտրել, որի միակ տարբերակը պատերազմն է»)։
Հոդվածագիրը պնդում է, որ Ամերիկան զբաղվում է այն գաղափարի «արտադրմամբ», թե Չինաստանը ռազմավարական սպառնալիք է ներկայացնում։
«Չինաստանի եւ Միացյալ Նահանգների համագործակցությունը օրհնություն կլիներ, իսկ դիմակայությունը՝ անեծք»,- նշվում է People’s Daily-ի հոդվածում։
«Հեգնանքն այն է, որ ոմանք Վաշինգտոնում մեծամտորեն հայտարարում են, որ հիմա «նորից մեծ են», բայց զոհ են ձեւանում, երբ խոսում են Չինաստանի մասին ռազմավարական անհանգստությամբ, որը գրված է նրանց դեմքին»,- նշում է հոդվածի հեղինակը՝ հեգնելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կարգախոսը՝ «Ամերիկան նորից մեծ դարձնենք»։

Китаю и США не нужно противостоять друг другу, пишет автор статьи в ключевом государственном издании Компартии КНР People’s Daily, передает China South Morning Post.
Мир не желает видеть, как Китай и США попадают в ловушку Фукидида (термин, выдвинутый гарвардским ученым Грэхэмом Андерсоном-младшим, означающий буквально следующее: «если потенциальный гегемон начинает быстро набирать силу, действующий гегемон начинает его бояться и искать возможность уничтожить источник страха, единственным вариантом которой оказывается только война».
Автор статьи утверждает, что Америка занимается «производством» идеи о том, что Китай представляет собой стратегическую угрозу.
«Сотрудничество между Китаем и Соединенными Штатами было бы благословением, а противостояние было бы проклятием», - отмечается в статье People’s Daily.
«Вся ирония заключается в том, что некоторые в Вашингтоне высокомерно заявляют, что они теперь «снова великие», но притворяются жертвами, когда говорят о Китае со стратегическим беспокойством, которое написано у них на лице», – отмечает автор статьи, иронизирующий над знаменитым слоганом президента США Дональда Трампа «Сделаем Америку снова великой».