Իսրայելի արդյունաբերողների ասոցիացիայի նախագահ Շրագա Բրոշն առաջարկել է բոյկոտել Վրաստանի հետ տնտեսական համագործակցությունը:
«Վրաստանը դարձել է վտանգավոր եւ թշնամական երկիր, եւ Իսրայելի կառավարությունը այդ մասին պետք է նախազգուշացնի իր գործարարներին այդ երկիր այցելելիս կամ ցանկացած բիզնես համագործակցություն սկսելիս»,- գրել է Արդյունաբերության եւ առեւտրի նախարար Շալոմ Սիմխոնը, տեղեկացնում է Rosbalt-ը:
Իսրայելի գործարարներ Ռոնի Ֆուքսը եւ Զեեվ Ֆրենկելը ձերբակալվել էին 2010թ ապրիլի 14-ին Բաթումիի էլիտար ռեստորաններից մեկում ֆինանսների նախարարի տեղակալ Ավթանդիլ Խարաիձեի հետ հանդիպման ժամանակ:
Ապրիլի 1-ին Թբիլիսիի քաղաքային դատարանն իսրաելցի գործարարներին մեղավոր էր ճանաչել պաշտոնյային կաշառելու մեջ: Ըստ քննիչների`Ֆուքսը եւ Ֆրենկելը Խարաիձեին 7մլն դոլար կաշառք էին առաջարկել`փոխարենը ցանկանում էին, որ նա հրաժարվի բողոքարկել իջազգային արբիտրաժում ընդունված որոշումը:
Թբիլիսիի դատարանը գործարարներին մեղավոր էր ճանաչել Վրաստանի քրեական օրենսգրքի 339-րդ հոդվածի 3-րդ մասով`«մի խումբ անձանց կողմից պաշտոնյային կաշառելը»: Ըստ այդմ, Ռոնի Ֆուքսը դատապարտվել է 7 տարի ազատազրկման եւ 500.000 լարի (մոտ 295 հազար դոլար) տուգանքի, իսկ Ֆրենկելը` 6,5 տարի ազատազրկման եւ 100.000 լարի (մոտ 60 մլն դոլար) տուգանքի:

Президент Ассоциации промышленников Израиля Шрага Брош предложил бойкотировать экономическое сотрудничество с Грузией.
«Грузия стала опасной и враждебной страной, и потому израильское правительство должно предостеречь наших предпринимателей от посещения этой страны и от какой-либо бизнес-активности в ее пределах», - написал он министру промышленности и торговли Шалому Симхону, передает Росбалт.
Израильские бизнесмены Рони Фукс и Зеэв Френкель были арестованы 14 октября 2010 года в одном из элитных ресторанов Батуми во время встречи с заместителем министра финансов Автандилом Хараидзе.
Тбилисский городской суд 1 апреля вынес решение по делу израильских бизнесменов, признав их виновными в даче взятки должностному лицу. По информации следствия, Фукс и Френкель предлагали Хараидзе взятку в размере $7 млн в обмен на отказ от попытки опротестовать решение международного арбитража.
Тбилисский суд признал бизнесменов виновными согласно 3-й части 339-й статьи Уголовного кодекса Грузии – «дача взятки должностному лицу организованной группой лиц» и приговорил Рони Фукса к семи годам лишения свободы и выплате в пользу бюджета 500 тысяч лари ($295 тыс.), а Зеэва Френкеля - к 6 с половиной годам лишения свободы и выплате штрафа в 100 тысяч лари ($60 тыс.).