Ռոբերտ Քոչարյանի աջակից Վարուժան Մկրտչյանը, որը, ըստ ոստիկանության կողմից դեկտեմբերի 19-ին հրապարակված տեսանյութի, Մարտի 1-ի գործով տուժողին գումարի եւ հետագայում պաշտոնի դիմաց ցուցմունքից հրաժարվելու առաջարկ էր արել, ձերբակալվել է:
ՀՀ Գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը նշել , որ դեպքի առթիվ հարուցվել էր քրեական գործ ՀՀ ՔՕ-ի 340-րդ հոդվածի հատկանիշներով:
Մկրտչյանը ձերբակալվել է ՀՀ ՔՕ-ի 340-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված արարքի կասկածանքով (կազմակերպված խմբի կողմից սուտ ցուցմունք, կեղծ եզրակացություն տալու կամ սխալ թարգմանության համար կաշառելը կամ հարկադրելը):
Հիշեցնենք, Ռոբերտ Քոչարյանի աջակից Վարուժան Մկրտչյանը Քանաքեռում գտնվող իր գրասենյակ է հրավիրել մարտի 1-ի դեպքերից տուժած անձանցից մեկին ու առաջարկել հրաժարվել տուժողի կարգավիճակից, տված ցուցմունքից և չներկայանալ դատական նիստերին՝ հայտնելով, որ պատրաստ է վճարել այն գումարը, որը պետք է պետությունը տրամադրի որպես դրամական աջակցություն։ Բացի այդ՝ խոստացել է, որ իշխանափոխությունից հետո տուժողին կնշանակեն բարձր պաշտոնի։
Դեպքի առթիվ ոստիկանությունում քրեական գործ էր հարուցվել։ Քրեական գործի շրջանակներում, ի թիվս այլ գործողությունների, կատարվել էին խուզարկություններ

YEREVAN. – Varuzhan Mkrtchyan, a supporter of second President Robert Kocharyan of Armenia, who, according to a video released by police on December 19, had proposed an injured party of the March 1 case to refuse the testimony he had given, and in exchange for money and, later, a position, has been detained. Arevik Khachatryan, Head of the Public Relations Department of the Prosecutor General's Office, informed this to Armenian News-NEWS.am.
She noted that a criminal case had been instituted in connection with the case.
Mkrtchyan has been detained on suspicion under the Criminal Code article on bribery or coercion by an organized group for fraudulent testimony, false conclusion, or wrong translation.
According to the report, Varuzhan Mkrtchyan had invited one of the victims of the March 1, 2008 events to his office in Yerevan, and asked this person to refuse the injured party's status, the testimony he had given, and not attend the respective court hearings, saying he was ready to pay the money the state shall provide to this victim as financial support. In addition, Mkrtchyan had promised that after the change of power, this victim will be appointed to a high post.