Tele2 հեռուստահաղորդակցման ընկերությունը կիրակի թողարկել է Շվեդիայում նոր սերնդի բջջային կապի 5G առաջին կոմերցիոն ցանցը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում անելով կոնցեռնի մամուլի հաղորդագրությանը։
Նոր տեխնոլոգիան ապահովում է տեղեկատվության փոխանցման արագությունը 1Գբ/վ մակարդակում, ինչը գրեթե 4 անգամ բարձր է, քան 4G սերնդի դեպքում։ Մինչդեռ այսօր շրջանառության մեջ գտնվող հեռախոսների մեծամասնությունը չունի բջջային կապի նոր սերնդի բոլոր առավելություններից օգտվելու հնարավարություն։ 5G-ին ավտոմատ կերպով կմիանան Tele2-ի բաժանորդները, որոնք օգտվում են անսահմանափակ ինտերնետով։
Մինչդեռ Թագավորական տեխնոլոգիական համալսարանի պրոֆեսոր Յենս Սանդերը նշել է, որ սովորական օգտատերը հազիվ թե նկատի տարբերություն 5G կապին անցնելիս։
Պրոֆեսորի կարծիքով՝ 5G տեխնոլոգիան զգալի օգուտ կբերի Ասիայից տեղափոխված բնակիչներին, որտեղ առկա ցանցերի հզորությունը բավարար չէ որակյալ կապի համար։ Շվեդիայում գագաթնակետը դեռեւս չի գրանցվել, եւ 4G-ի հնարավորությունները դեռեւս որոշ ժամանակ կբավարարեն։
Պրոֆեսոր Սանդերը նաեւ ընդգծել է, որ 5G-ն չի կարողանա բարելավել բջջային կապի ծածկույթի որակն այնտեղ, որտեղ ազդանշանը չունի բավարար ուժ։
Հինգերորդ սերնդի բջջային կապն ապահովում է ավելի բարձր անցագրային ունակություն․ տվյալների փոխանցման ռեկորդային արագությունը հասնում է 25 Գբ/վ։ Այդպիսի ցուցանիշները թույլ են տալիս իրական ժամանակի ռեժիմում հեռարձակել 8K (Ultra HD) տեսանյութեր։ Շվեդիան առաջին երկիրն է, որտեղ գործում է 5G-ն թեստային ռեժիմում։

Телекоммуникационная компания Tele2 запустила в воскресенье первую в Швеции коммерческую сеть нового поколения мобильной связи 5G, сообщает ТАСС со ссылкой на пресс-релиз концерна.
Новая технология обеспечивает скорость передачи информации на уровне 1Гб/сек, что почти в 4 раза выше, чем у поколения 4G. Между тем большинство находящихся сегодня в обращении телефонов не обладают возможностью воспользоваться всеми преимуществами нового поколения мобильной связи. Подключение к 5G автоматически получат только те клиенты Tele2, кто пользуются безлимитным интернетом.
Tele2 на один день обогнала своих конкурентов - крупных поставщиков сотовых услуг Telia и Ericsson, сети которых будут введены в строй в понедельник. На 24 июня назначена премьера 5G от Telia в Гётеборге и Мальмё.
Между тем профессор радиотехники Королевского технологического университета Енс Сандер в интервью агентству ТТ отметил, что обычный пользователь мобильной связи вряд ли заметит сколь-либо существенную разницу при переходе на 5G.
По мнению профессора, значительную пользу технология 5G принесет жителям перенаселенных регионов Азии, где мощность существующих сетей недостаточна для качественной связи. В Швеции же потолок пока не достигнут, и возможностей 4G еще на какое-то время будет хватать.
Профессор Сандер также подчеркивает, что 5G не сможет улучшить качество покрытия мобильной связи там, где сигнал не обладает достаточной силой.
Мобильная связь пятого поколения обеспечивает более высокую пропускную способность. Рекордная скорость передачи данных достигала 25 Гб/с. Такие показатели позволяют в режиме реального времени транслировать видео в разрешении 8K (Ultra HD). Первой страной, запустившей в тестовом режиме 5G, стала Швеция.