Mitre ընկերությունը ղեկավարում է, թերեւս, ամերիկյան կառավարության ամենագաղտնի գիտատեխնոլոգիական լաբորատորիաները: Նրա նախագծերից են սոցիալական ցանցերում լուսանկարներից կենսաչափական տեղեկատվության հավաքագրումը, խելացի ժամացույցների եւ «իրերի ինտերնետի» այլ սարքերի հեռավար կոտրումը, հոտով ստի ճանաչումը: Ընկերությունը նաեւ պայքարում է COVID-19-ի դեմ, մասնակցել է GPS-ի եւ ամերիկյան առաջին ՀՕՊ համակարգի ստեղծմանը, գրում է Forbes-ը:
Mitre-ը հատուկ փորձարարական պետական կառույց է, որն ունի շուրջ 8000 աշխատակից եւ հարկ վճարողների տարեկան 1-2 միլիարդ դոլար բյուջե, 60 տարի շարունակ կառավարության համար նոր տեխնոլոգիաներ է ստեղծում: Կազմակերպության գլխավոր գրասենյակը տեղակայված է Վիրջինիա նահանգի Մաքլեյն քաղաքում բլրի վրա չորս աշտարակներում: Mitre-ի հետազոտական կենտրոններում համակարգչային մասնագետները ու ինժեներները մշակում են թվային գործիքներ՝ Ամերիկայի ամենակարեւոր ռազմական, պաշտպանական եւ հետախուզական ծառայությունների համար:
Mitre-ը կառավարությունից շատ անսովոր լուծումների պատվերներ է ստանում: Դրանց թվում կան խելացի ժամացույցներ, ֆիթնես-թրեքեր եւ տնային ջերմաչափեր կոտրելու գործիքների նախատիպեր՝ ազգային անվտանգությունն ապահովելու համար, ՀԴԲ-ի համար սոցիալական ցանցերում, ինչպիսիք են Facebook-ը, Instagram-ը եւ Twitter-ը, մատնահետքեր հավաքագրելու ծրագիր, ինչպես նաեւ հետազոտություն այն մասին, թե կարող է արդյոեք մարդու մարմնի հոտը հստակ ցույց տալ՝ ստում է մարդը, թե ոչ, եւ այլն։
«Եթե սպառնալիք կա ազգային անվտանգության կամ հանրային շահի համար, ապա Mitre-ը դժվար թե հեռու մնա խնդիրը լուծելուց»,- ասում է Miter-ի տեղեկատվական անվտանգության նախկին ինժեներ Մեթ Էդմանը:
Mitre-ում աշխատելիս Էդմանը համագործակցել է ՀԴԲ-ի հետ եւ օգտագործել է իր հաքերային հմտությունները՝ թմրանյութ վաճառող ապօրինի օնլայն առեւտրային ցանցիի բացահայտման համար: Mitre-ից Էդմանի հեռանալուց կարճ ժամանակ անց նրան թույլ են տվել ավարտել այդ աշխատանքը՝ ՀԴԲ գործակալ Իլհվան Յամի հետ նա մեկնել է Ռեյկյավիկ, որպեսզի փակի Dread Pirate Roberts-ի նույն Ռոս Ուլբրիխտի կողմից վարվող կայքը: Այսօր ընդհատակյա շուկայի ստեղծողը կրում է ցմահ ազատազրկման պատիժը: Մինչ Էդմանն աշխատում էր Mitre-ում, կազմակերպությունն օգնել է ՀԴԲ-ին հետեւել բազմաթիվ մանկական պոռնոգրաֆիայի կայքեր օգտագործողներին՝ «Տորպեդո» գործողության շրջանակներում: Այդ ժամանակ գլխավոր դատախազ Լորետա Լինչը գործն անվանել էր դարքնեթի պատմության մեջ կրկնվող կետ։
Mitre-ի ծառայողական ցուցակը լի է հասարակության կողմից չճանաչված ձեռքբերումներով: Նույնիսկ նրանք, ովքեր ապրում են Mitre-ի մեծ գրասենյակի կողքին շատ հաճախ չեն պատկերացնում, որ հաստատությունը 60 տարի հուսալի հենարան է եղել ազգային անվտանգության եւ պաշտպանության համար:

Корпорация Mitre управляет, пожалуй, самыми секретными научно-технологическими лабораториями американского правительства. В числе ее проектов — сбор биометрической информации по фотографиям в соцсетях, дистанционный взлом умных часов и прочих устройств «интернета вещей», распознавание лжи по запаху. А еще корпорация борется с COVID-19, участвовала в создании GPS и первой американской системы ПВО, пишет Forbes
Mitre, специальная экспериментальная госструктура со штатом порядка 8 000 сотрудников и годовым бюджетом $1-2 млрд из средств налогоплательщиков, уже 60 лет создает для правительства новейшие технологии. Штаб-квартира организации располагается в четырех башнях на холме в городе Маклейн, штат Виргиния. В исследовательских центрах Mitre компьютерные специалисты и инженеры высочайшего класса разрабатывают цифровые инструменты для важнейших военных, оборонных и разведывательных служб Америки.
Mitre получает от правительства заказы на разработку весьма необычных решений. Среди них — прототип инструмента для взлома умных часов, фитнес-трекеров и домашних термометров в целях обеспечения национальной безопасности, программа для ФБР по сбору отпечатков пальцев в социальных сетях, таких как Facebook, Instagram и Twitter, содействие в составлении крупнейшей в мире, по словам ФБР, базы данных человеческой анатомии и истории преступлений, а также исследование того, может ли запах тела четко указывать на то, что человек лжет.
Информация об этих многомиллионных проектах содержится на сотнях страниц контрактных документов (они получены в соответствии с законом о свободе информации), о них рассказали бывшие сотрудники организации и правительственные чиновники. Однако все это — лишь небольшая часть работы Mitre. Ее влияние распространяется далеко за пределы технологических разработок. Для многих госагентств это консультант по внедрению и применению технологий и связанных с ними политических стратегий. Недавний пример — помощь Центрам по контролю и профилактике заболеваний и Управлению по противодействию оружию массового поражения. Им Mitre помогает разрабатывать всеобъемлющий план подавления пандемии COVID-
«Если существует какая-либо угроза национальной безопасности или общественным интересам, то Mitre вряд ли остается в стороне от решения проблемы», ― говорит Мэтт Эдман, бывший инженер Mitre по информационной безопасности.
Работая в Mitre, Эдман сотрудничал с ФБР и применял свои хакерские навыки для разоблачения Silk Road, незаконной торговой интернет-площадки, где продавались наркотики. Вскоре после того, как Эдман ушел из Mitre, ему позволили закончить эту работу — вместе с агентом ФБР Ильхваном Ямом он отправился в Рейкьявик, чтобы закрыть веб-сайт, которым управлял Dread Pirate Roberts, он же Росс Ульбрихт. Сегодня создатель подпольного рынка отбывает пожизненное наказание. Пока Эдман работал в Mitre, организация помогла ФБР в отслеживании пользователей многочисленных сайтов с детской порнографией в рамках операции «Торпедо». Тогда генеральный прокурор Лоретта Линч назвала дело поворотным моментом в истории даркнета.
Послужной список Mitre полон достижений, не признанных широкой общественностью.  Даже те, кто живет совсем рядом с большим офисным комплексом Mitre, зачастую не представляют, что предприятие является надежной опорой для национальной безопасности и обороны на протяжении уже 60 лет.