Դոլարի նկատմամբ դրամի փոխարժեքի կտրուկ բարձրացումն ընտրությունների հետ կապ չունի: Նախընտրական փուլում քաղաքական ուժերի ծախսերը չեն ազդել դրամի փոխարժեքի տատանումների վրա, քանի որ գումարները համեմատաբար փոքր են (առավելագույնը մի քանի միլիոն դոլար): Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է տնտեսական գիտությունների դոկտոր Կարեն Ադոնցը:
Նա պարզաբանել է, որ դրամի փոխարժեքի բարձրացումը կապված է պղնձի գնաճով (շուրջ երկու անգամ), ինչպես նաեւ արտերկրից փոխանցումների աճով: Զբոսաշրջության ոլորտի ակտիվացումը նույնպես որոշակի դեր է խաղում, քանի որ այն նույնպես արտարժույթի աղբյուր է:
Պղնձի գնի աճը, փոխանցումներն ու ներգնա տուրիզմը հանգեցնում են արտարժույթի ավելացմանը:
Փորձագետի խոսքով՝ զբոսաշրջության ազդեցությունը հարաբերական է. այսպես կոչված արտագնա տուրիզմը նույնպես ակտիվ է, այսինքն՝ արտարժութային ավելացումների տեսանկյունից այդտեղ իրավիճակը բալանսավորված է:
«Դրամի փոխարժեքը կշարունակի աճել, եթե պղնձի գները բարձր մնան (եթե նախկինում պղնձի կոնցենտրատի մեկ տոննան կազմել է 5-6 հազար դոլար, ապա այժմ շուրջ 9 հազար դոլար է): Նախկին գների դեպքում մենք արտահանել ենք կոնցենտրատը 800 միլիոն դոլարի չափով, այժմ այդ գումարը կրկնապատկվել է: Ինչ վերաբերում է արտահանմանը, ապա մեզ համար եւս մեկ կարեւոր ուղղություն է դեպի Ռուսաստան պատրաստի սննդամթերք արտահանելը: Այդ ուղղությամբ արտահանման լուրջ աճ չի գրանցվել:
Ինչ վերաբերում է ակնկալիքներին, ապա դրամը, հնարավոր է, ավելի ամրապնդվի: Եթե հենվենք այսօրվա միտումների վրա, ապա հավանականությունը բարձր է, որ դոլարի նկատմամբ դրամի փոխարժեքը կնվազի 500 դրամից ցածր: Իհարկե ֆորս մաժորային իրավճակի բացակայության դեպքում»,-հավելել է Ադոնցը:

The sharp rise of the Armenian dram exchange rate against the dollar has nothing to do with the elections. During the election campaign, the political forces’ expenses didn’t have an impact on the fluctuations of the Armenian dram exchange rate since the amounts are relatively small (maximum a few million dollars). This is what PhD in Economy Karen Adonts said during a conversation with Armenian News-NEWS.am.
Adonts clarified that the rise of the Armenian dram exchange rate is linked to the copper inflation (almost by twice), as well as the increase of money transfers from abroad. He added that the intensification of the tourism sector also plays a certain role since it is also a source of foreign currency. The copper inflation, money transfers and incoming tourism entail increase of the foreign currency.
According to the analyst, the impact of tourism is relative (the so-called outgoing tourism is also active, meaning the situation is balanced from the perspective of foreign currency supplements).
“The Armenian dram exchange rate will continue to grow, if copper prices stay high. In case of the previous prices, Armenia exported concentrate worth $800,000,000, but now the amount has doubled. As far as export is concerned, another major direction for Armenia is export of ready-made food to Russia.
As for the expectations, the Armenian dram might go up more. If today’s trends serve as a basis, there is high chance that the exchange rate of the Armenian dram against the dollar will drop below AMD 500, that is, of course, if there is no force-majeure situation.