168.am-ը գրել էր, որ սեպտեմբերի 23-ին Անկարայից Երևան չարտերային թռիչք է իրականացվել: Այսինքն, թուրքական մասնավոր ինքնաթիռ է Երևան վայրէջք կատարել:
Կայքը փորձելէ ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեից (ՔԱԿ) ճշտել՝ թուրքական ի՞նչ մասնավոր ինքնաթիռ է չարտերային թռիչք կատարել դեպի Երևան և ի՞նչ նպատակով:
Կոմիտեից մեզ առաջարկել էին հարցը գրավոր ուղարկել, ինչը և արվել էր:
Մեկ շաբաթ անց ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեից ստացվել է հարցադրման պատասխանը, ուղարկված գրության մեջ ասվում է.
«Ի պատասխան 2021 թվականի սեպտեմբերի 24-ի Ձեր հարցմանը՝ հայտնում ենք, որ ս.թ. սեպտեմբերի 23-ին թուրքական «VIZYON HAVACILIK» ավիաընկերության կողմից CESSNA CITATION XLS տիպի օդանավով իրականացվել է Անկարա-Երևան-Բոդրում ուղղությամբ բիզնես չարտերային չվերթ:
Տեղեկացնում ենք նաև, որ սույն չվերթով դեպի Երևան ուղևոր չի փոխադրվել, իսկ Երևանից փոխադրվել է երկու օտարերկրյա քաղաքացի»:
Թուրքիայից Հայաստան մեր օդային սահմանը բաց է, և թուրքական մասնավոր ինքնաթիռների չարտերային թռիչքներ դեպի Հայաստան կարող են իրականացվել:
Իսկ թե այդ բիզնես չարտերային չվերթը որևէ կապ ունի՞ ՀՀ-Թուրքիա «ներդրումային» հարաբերությունների ձևավորման կամ Փաշինյանի կողմից նշմարվող թուրքական ազդակների հետ, ժամանակը ցույց կտա:

168.am of Armenia wrote that a charter flight was operated from Ankara to Yerevan on September 23. In other words, a Turkish private plane landed in the capital of Armenia.
The website tried to find out from the Civil Aviation Committee of Armenia what Turkish private plane made a charter flight to Yerevan, and why.
The Committee had suggested sending this question in writing—and which was done.
One week later, the answers to these questions were received from the committee; and they read as follows:
“(…) on September 23, a business charter flight—with the Ankara-Yerevan-Bodrum route—was conducted by the Turkish VIZYON HAVACILIK airline, with a CESSNA CITATION XLS-type aircraft. We also inform that no passenger was transported to Yerevan on board this flight, whereas two foreign citizens were transported from Yerevan."
The Armenian airspace is open for flights from Turkey, and therefore charter flights of Turkish private planes to Armenia can be carried out.