168.am-ը գրել էր, որ սեպտեմբերի 23-ին Անկարայից Երևան չարտերային թռիչք է իրականացվել: Այսինքն, թուրքական մասնավոր ինքնաթիռ է Երևան վայրէջք կատարել:
Կայքը փորձելէ ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեից (ՔԱԿ) ճշտել՝ թուրքական ի՞նչ մասնավոր ինքնաթիռ է չարտերային թռիչք կատարել դեպի Երևան և ի՞նչ նպատակով:
Կոմիտեից մեզ առաջարկել էին հարցը գրավոր ուղարկել, ինչը և արվել էր:
Մեկ շաբաթ անց ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեից ստացվել է հարցադրման պատասխանը, ուղարկված գրության մեջ ասվում է.
«Ի պատասխան 2021 թվականի սեպտեմբերի 24-ի Ձեր հարցմանը՝ հայտնում ենք, որ ս.թ. սեպտեմբերի 23-ին թուրքական «VIZYON HAVACILIK» ավիաընկերության կողմից CESSNA CITATION XLS տիպի օդանավով իրականացվել է Անկարա-Երևան-Բոդրում ուղղությամբ բիզնես չարտերային չվերթ:
Տեղեկացնում ենք նաև, որ սույն չվերթով դեպի Երևան ուղևոր չի փոխադրվել, իսկ Երևանից փոխադրվել է երկու օտարերկրյա քաղաքացի»:
Թուրքիայից Հայաստան մեր օդային սահմանը բաց է, և թուրքական մասնավոր ինքնաթիռների չարտերային թռիչքներ դեպի Հայաստան կարող են իրականացվել:
Իսկ թե այդ բիզնես չարտերային չվերթը որևէ կապ ունի՞ ՀՀ-Թուրքիա «ներդրումային» հարաբերությունների ձևավորման կամ Փաշինյանի կողմից նշմարվող թուրքական ազդակների հետ, ժամանակը ցույց կտա:

Мы уже писали о том, что 23 сентября был осуществлен чартерный рейс из Анкары в Ереван. То есть, в Ереване приземлился частный турецкий самолет, пишет 168.am.
«Мы попытались уточнить в Комитете гражданской авиации Армении, что за турецкий частный самолет совершил чартерный рейс из Анкары в Ереван и с какой целью?
В комитете нам предложили направить вопрос в письменной форме, что и было сделано. И вот, спустя неделю, мы получили ответ из КГА РА.
В ответе комитета, в частности, говорится:
«В ответ на ваш запрос от 24 сентября 2021 года заявляем, что 23 сентября текущего года турецкая авиакомпания «VIZYON HAVACILIK» выполнила на самолете CESSNA CITATION XLS чартерный бизнес-рейс Анкара-Ереван-Бодрум. Доводим до вашего сведения, что этим рейсом в Ереван пассажиров доставлено не было, а из Еревана на указанном самолете вылетели двое иностранных граждан».
То есть, воздушное пространство из Турции в Армению открыто, и чартерные рейсы турецких частных самолетов в Армению вполне возможны.
Время покажет, имеет ли этот чартерный бизнес-рейс какое-то отношение к формированию «инвестиционных» отношений между Арменией и Турцией или к турецким сигналам, о которых говорит Пашинян», - пишет 168.am.