Կոչը հնչել է այն բանից հետո, երբ հարուստ եւ ոչ առեւտրային կազմակերպությունների կողմից իրականացված ուսումնասիրությունը պարզել է, որ աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց ունեցվածքի հարկը կարող է տարեկան 2,52 տրիլիոն դոլար հավաքել, ինչը բավական է բոլորի համար Covid-ի պատվաստանյութերի համար վճարելու եւ 2,3 միլիարդ դոլար աղքատությունից դուրս բերելու համար:
Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական ֆորումին ուղղված բաց նամակում 102 միլիոնատերեր, այդ թվում Դիսնեյի ժառանգորդ Էբիգեյլ Դիսնեյը, հայտարարել են, որ ներկայիս հարկային համակարգը անարդար է եւ «դիտավորյալ նախագծված է հարուստներին էլ ավելի հարստացնելու համար»:
«Աշխարհը, նրա յուրաքանչյուր երկիր, պետք է պահանջի, որ հարուստները վճարեն իրենց արդար բաժինը»,- ասվում է նամակում։ «Հարկեր դրեզ մեր՝ հարուստներիս վրա, հարկեր դրեք հիմա հիմա»։
Նրանց կոչը հետեւել է այս շաբաթ գլոբալ բարեգործական Oxfam կազմակերպության զեկույցին, որում ասվում է, որ աշխարհի 10 ամենահարուստ մարդիկ համաճարակի առաջին երկու տարիների ընթացքում կրկնապատկել են իրենց կարողությունը մինչեւ 1,5 տրիլիոն դոլար, մինչդեռ անհավասարությունն ու աղքատությունը աճել են:
«Որպես միլիոնատերեր, մենք գիտենք, որ ներկայիս հարկային համակարգը անարդար է»,- ասվում է նամակում, որը տարածել են այնպիսի խմբեր, ինչպիսիք են Patriotic Millionaires-ը, Milionaires for Humanity-ը, Tax me Now-ն եւ Oxfam-ը:
«Մեզնից շատերը կարող են ասել, որ թեեւ աշխարհը վերջին երկու տարիների ընթացքում անցել է հսկայական տառապանքների միջով, մենք իսկապես տեսել ենք, որ մեր հարստությունն աճում է համավարակի ժամանակ, բայց մեզանից քչերը, կամ որեւէ մեկը, կարող է անկեղծորեն ասել, որ մենք վճարում ենք մեր հարկերի արդար բաժինը»:
Ստորագրողների թվում են հարուստ տղամարդիկ եւ կանայք ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Գերմանիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Դանիայից, Նորվեգիայից, Ավստրիայից, Նիդեռլանդներից եւ Իրանից:
Խումբն հայտարարել է, որ ի լրումն ամբողջ աշխարհում պատվաստանյութերի ֆինանսավորման եւ աղքատության դեմ պայքարի, հարկը բավարար կլինի ցածր եւ միջին եկամուտ ունեցող երկրների 3,6 միլիարդ մարդկանց համար համընդհանուր առողջապահություն եւ սոցիալական պաշտպանություն ապահովելու համար:
Հարկը կսահմանվի երկու տոկոս՝ ավելի քան 5 միլիոն դոլար, երեք տոկոս՝ ավելի քան 50 միլիոն դոլար, հինգ տոկոս՝ ավելի քան 1 միլիարդ դոլար կարողություն ունեցողների համար:
Խումբը հայտարարել է, որ ավելի կտրուկ պրոգրեսիվ հարկը, որը ներառում է միլիարդատերերի համար 10 տոկոս հարկը, տարեկան կբերի 3,62 տրիլիոն դոլար: Փաստացի հարկումների մակարդակները կախված կլինեն երկրներից:
«Ընդդեմ անհավասարության դաշինք»-ի համաշխարհային կազմակերպիչ Ջենի Ռիքսը AFP-ին ասել է, որ խումբն ընտրել էր ավելի ցածր առաջադեմ հարկ, որը «իրատեսական էր»:
Անցյալ տարի ԱՄՆ Կոնգրեսում դեմոկրատների կողմից առաջարկվել էր մոտ 700 ամերիկացի միլիարդատերերի կարողությունը հարկելու ծրագիր, սակայն այն հանվեց նախագահ Ջո Բայդենի օրակարգից։
«Դուք չեք կարող պաշտպանել մի համակարգը, որն անվերջ ուռճացնում է աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց հարստությունը՝ միլիարդավոր մարդկանց հասցնելով հեշտ վերադարձող աղքատության»,- ասել է Patriotic Millionaires-ի նախագահ Մորիս Փերլը, որը ներդրումային BlackRock ընկերության նախկին գործադիր տնօրենն է:
«Մեզ անհրաժեշտ են խորը համակարգային փոփոխություններ, եւ դա կսկսվի ինձ նման հարուստ մարդկանց հարկելուց», - ասել է Մորիսը:

Более 100 миллионеров выступили с необычным призывом: «Обложите нас налогом сейчас».
Призыв последовал после того, как исследование, поддержанное богатыми людьми и некоммерческими организациями, показало, что налог на состояния самых богатых людей мира может собрать 2,52 триллиона долларов в год — этого достаточно, чтобы оплатить вакцины против Covid для всех и вытащить 2,3 миллиарда человек из бедности.
В открытом письме к Всемирному экономическому форуму в Давосе 102 миллионера, в том числе наследница Диснея Эбигейл Дисней, заявили, что нынешняя налоговая система несправедлива и «намеренно разработана, чтобы сделать богатых еще богаче».
«Мир — каждая страна в нем — должен потребовать, чтобы богатые платили свою справедливую долю», — говорится в письме. «Облагайте налогом нас, богатых, и облагайте налогом сейчас».
Их призыв последовал за отчетом глобальной благотворительной организации Oxfam на этой неделе, в котором говорится, что 10 самых богатых людей мира удвоили свое состояние до 1,5 триллиона долларов в течение первых двух лет пандемии, в то время как неравенство и бедность резко возросли.
«Как миллионеры, мы знаем, что нынешняя налоговая система несправедлива», — говорится в письме, распространенном такими группами, как Patriotic Millionaires, Millionaires for Humanity, Tax me Now и Oxfam.
«Большинство из нас могут сказать, что, хотя мир пережил огромное количество страданий за последние два года, мы действительно видели, как наше богатство увеличилось во время пандемии, но мало кто из нас, если вообще кто-либо, может честно сказать, что мы платим нашу справедливую долю налогов».
В число подписантов входят богатые мужчины и женщины из США, Канады, Германии, Великобритании, Дании, Норвегии, Австрии, Нидерландов и Ирана.
Группа заявила, что в дополнение к финансированию вакцин во всем мире и борьбе с бедностью этого налога будет достаточно для обеспечения всеобщего медицинского обслуживания и социальной защиты 3,6 миллиарда человек в странах с низким и средним уровнем дохода.
Налог будет установлен в размере двух процентов для тех, чье состояние более 5 миллионов долларов, трех процентов - более 50 миллионов долларов, и пяти процентов - более 1 миллиарда долларов.
Группа заявила, что более крутой прогрессивный налог, который включает 10-процентный налог на миллиардеров, принесет 3,62 триллиона долларов в год. Фактические уровни налогообложения будут зависеть от страны.
Дженни Рикс, глобальный организатор Альянса по борьбе с неравенством, сказала AFP, что группа выбрала более низкий прогрессивный налог, который был «реалистичным».
План обложения налогом состояния около 700 американских миллиардеров был предложен демократами в Конгрессе США в прошлом году, но он был исключен из программы президента Джо Байдена.
«Нельзя защищать систему, которая бесконечно раздувает богатство самых богатых людей мира, обрекая миллиарды на легко предотвратимую нищету», — заявил председатель Patriotic Millionaires Моррис Перл, бывший управляющий директор инвестиционной компании BlackRock.
«Нам нужны глубокие системные изменения, и они начнутся с налогообложения таких богатых людей, как я», — сказал Моррис.