Ավստրիայի իշխանությունները հորդորում են արդյունաբերությանն ու կոմունալ ձեռնարկություններին հնարավորության դեպքում օգտագործել բնակայ գազի այլընտրանքներ, քանի որ Ռուսաստանից մատակարարումների հնարավոր դադարեցմամբ պայմանավորված երկիրը փորձում է գազ կուտակել, հայտնում է Reuters լրատվական գործակալությունը:
Ավստրիան իր բնական գազի 80 տոկոսը ստանում է Ռուսաստանից, սակայն էլեկտրաէներգիայի մեծ մասը ստանում է հիդրոէլեկտրակայաններից, իսկ էլեկտրակայանները համեմատաբար քիչ գազ են օգտագործում։ Այնուամենայնիվ, գազը կարեւոր դեր է խաղում այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են պողպատի ու թղթի արտադրությունն ու ջեռուցումը:
Ավստրիան փնտրում է գազի այլընտրանքային աղբյուրներ՝ շտապելով լիցքավորել գազի պահեստը մինչեւ աշնանը ջեռուցման սեզոնի սկսվելը։
«Էլեկտրակայաններին եւ արդյունաբերությանը հանձնարարվելու է արդիականացնել իրենց համակարգերը՝ երկակի ռեժիմով աշխատելու համար այնքանով, որքանով դա հնարավոր է տեխնիկապես եւ տնտեսապես: Սա նշանակում է, որ կայանները կարող են աշխատել ինչպես բնական գազով, այնպես էլ էներգիայի այլ աղբյուրներով. շատ դեպքերում դա կլինի հում նավթ»,- ասել է էներգետիկայի նախարար Լեոնորա Գեւեսլերը։
Նախագիծը, որը պետք է հաստատի Ավստրիայի խորհրդարանի ստորին պալատի գլխավոր հանձնաժողովը, ուղղված է գազի խոշոր սպառողներին, ասել է Գեւեսլերը՝ հավելելով, որ ամենամեծ ներուժը կենտրոնացված ջեռուցումն է, որը ենթադրում է տաք ջուր մղել ջեռուցման կայանից սպառող շենքեր։

Austria will order industry and utilities to make plants run on alternatives to natural gas where possible, especially oil, its energy minister said on Tuesday, as the country scrambles to hoard gas in case Russia cuts it off, Reuters reported.
Austria obtains 80% of its natural gas from Russia but most of its electricity comes from hydropower and it uses relatively little gas in power plants. Gas does, however, play an important role in industries like steel and paper, and in heating.
Austria has been seeking alternative sources of natural gas while racing to fill its gas storage facilities before the heating season begins in autumn.
"Power plants and industrial companies will be instructed to upgrade their systems for dual operation to the extent that it is technically and economically feasible. That means that plants can run on natural gas as well as on other energy sources—in most cases it will be crude oil," Leonore Gewessler told a news conference, outlining an edict her ministry is drafting.
The measure, which must be signed off on by the main committee of Austria's lower house of parliament, is aimed at large gas consumers, Gewessler said, adding that the greatest potential was in district heating, which involves pumping hot water from a heating plant into consumers' buildings.