Ուկրաինան եւս 1,7 միլիարդ դոլարի օգնություն կստանա ԱՄՆ-ից եւ Համաշխարհային բանկից՝ բուժաշխատողների աշխատավարձերը վճարելու եւ հիմնական այլ ծառայություններ մատուցելու համար, հաղորդում է Associated Press-ը:
ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության, ֆինանսների նախարարության եւ Համաշխարհային բանկի կողմից տրամադրված օգնության վերջին փուլն ուղղված է բյուջեի սուր դեֆիցիտի հաղթահարմանը: Մինչ օրս USAID-ն Ուկրաինային հատկացրել է 4 միլիարդ դոլար բյուջետային աջակցություն:
ԱՄՆ-ը տասնյակ միլիարդավոր դոլարներ է տրամադրել Ուկրաինայի աջակցությանը փետրվարի վերջին պատերազմի սկսվելուց ի վեր։ Այդ աջակցության մեծ մասն ուղղվել է երկրի զինված ուժերին:

Украина получит еще 1,7 миллиарда долларов помощи от США и Всемирного банка для выплаты заработной платы работникам здравоохранения и предоставления других основных услуг, сообщает Associated Press.
Последний раунд помощи, предоставленный Агентством США по международному развитию, Министерством финансов и Всемирным банком, направлен на решение острого дефицита бюджета. На данный момент USAID предоставило Украине 4 миллиарда долларов бюджетной поддержки.
США выделили десятки миллиардов долларов на поддержку Украины с начала войны в конце февраля. Большая часть этой поддержки была направлена вооруженным силам страны.