Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է օրինագիծ, որի համաձայն՝ ԱՄՆ-ի պաշտպանական ծախսերը հաջորդ տարի կգերազանցեն 800 մլրդ դոլարը։ Դա 37 մլրդ դոլարով ավելի է, քան նախագահ Ջո Բայդենի առաջարկած բյուջեն Պենտագոնին՝ 773 մլրդ դոլար, տեղեկացրել է «Голос Америки»-ն։
Ազգային պաշտպանության ֆինանսավորման մասին օրենի (National Defense Authorization Act, NDAA) ընդունման օգտին, որը սահմանում է Պենտագոնի բյուջեի չափը, քվեարկել է 329 կոնգրեսական, 101-ը դեմ է քվեարկել։ Քվեարկություն Սենատում դեռեւս չի եղել, բայց Սենատի Զինված ուժերի կոմիտեն արդեն պաշտպանել է բյուջեի ավելացումը Բայդենի առաջարկածի համեմատ 45 մլրդ դոլարով։
Երկու պալատները որոշելու են վերջնական գումարը համատեղ նիստում, օրինագիծը քվեարկության կդրվի Ներկայացուցիչների պալատում եւ Սենատում ավելի ուշ։
NDAA-ի ընդունմանն ամեն տարի ուշադիր հետեւում է արդյունաբերության եւ շահագրգիռ այլ կողմերի ներկայացուցիչների լայն շրջանակ, քանի որ որոշվում է ամեն բան՝ նավեր ու ինքնաթիռներ գնելուց մինչեւ զինծառայողների աշխատավարձի բարձրացում եւ աշխարհաքաղաքական խնդիրների լուծում։
Օրինակ, օրինագծի տարբերակում դատապարտվում է Բայդենի քաղաքականությունը Թուրքիայի հարցում։ Օրենսդիրները հավանություն են տվել այն լրացմանը, որը սահմանափակում է Բայդենի վարչակազմի հնարավորությունները Թուրքիային F-16 կործանիչներ վաճառելու հարցում։
Օրենսդիրները նաեւ հավանություն են տվել Իրաքում պատերազմ վարելու թույլտվությունը չեղարկելուն, որը տրվել էր 2002թ., եւ զինծառայողների աշխատավարձը 4,6 տոկոսով բարձրացնելուն։ Օրինագիծը գործողության մեջ է մտցնում Բայդենի հրամանագիրը պաշտպանության նախարարության դաշնային կապալառուների նվազագույն աշխատավարձը ժամը 15 դոլարով բարձրացնելու մասին։
Կոնգրեսականները դեմ են եղել օրինագծին, որոնք առարկել են ռազմական ծախսերի ավելացմանը։
«Ընդհանուր առմամբ, NDAA-ն ի ցույց է դնում այն փաստը, որ մենք չափից շատ ենք ծախսում ռազմական նպատակներով եւ չափից քիչ՝ դիվանագիտության ու մարդկանց պահանջմունքները բավարարելու համար՝ ինչպես մեզ մոտ, այնպես էլ աշխարհում»,- ասել է Դեմոկրատական կուսակցության ձախ թեւի ներկայացուցիչ, Կոնգրեսի Առաջադեմ կոկուսի ղեկավար Էնդի Լեւինը, որը դեմ է քվեարկել ներկա տեսքով օրինագծի ընդունմանը։

The US House of Representatives passed a bill on Thursday paving the way for the defense budget to exceed $800 billion next year, authorizing $37 billion in spending on top of the record $773 billion proposed by President Joe Biden, Reuters reported.
The House passed its version of the National Defense Authorization Act, or NDAA, which sets policy for the Pentagon, by a vote of 329-101. The Senate has yet to pass its version, but the Senate Armed Services Committee has already backed an even larger increase, $45 billion, over Biden's proposal.
The two chambers will decide the ultimate level when they meet in conference at a future date. Their compromise bill would come up for a vote in both chambers later in the year.
The NDAA, one of the only major pieces of legislation Congress passes annually, is closely watched by a broad swath of industry and other interests because it determines everything from purchases of ships and aircraft to pay increases for soldiers and how to address geopolitical threats.
The bill faced opposition from lawmakers who objected to increasing Pentagon spending.
"On the whole, the National Defense Authorization Act exemplifies the basic fact that we spend far too much on military-first solutions and far too little on diplomacy and on human needs at home and around the globe," said Democratic Representative Andy Levin, a leader of the Congressional Progressive Caucus, who voted no.