Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունները հայտարարել են, որ կբացեն օդային տարածքը բոլոր ավիափոխադրողների համար՝ ուղի բացելով Իսրայել եւ այնտեղից ավելի մեծ թվով թռիչքների առջեւ, փոխանցել է Reuters-ը։
Սաուդյան Արաբիայի Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությունը (GACA) հայտարարել է, որ երկրի օդային տարածքն այժմ բաց է բոլոր ավիափոխադրողների համար, որոնք համապատասխանում են նրա պահանջներին՝ միջազգային կոնվենցիաներին համապատասխան, որոնց համաձայն՝ չպետք է խտրականություն լինի քաղաքացիական ինքնաթիռների միջեւ։
Այս որոշումը «կլրացնի այն ջանքերը, որոնք ուղղված են թագավորության՝ որպես երեք մայրցամաքները միացնող գլոբալ հանգույցի ամրապնդմանը եւ միջազգային օդային հաղորդակցության ընդլայնմանը»,- նշվել է GACA-ի հայտարարությունում։
Սաուդյան Արաբիայի օդային տարածքի շրջանցումն ավելացրել էր թռիչքի ժամանակն ու վառելիքի ծախսը Իսրայել եւ Իսրայելից որոշ թռիչքների ժամանակ։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը ողջունել է այդ որոշումը եւ կարեւոր քայլ անվանել ավելի ինտեգրված եւ կայուն մերձավորարեւելյան տարածաշրջան կառուցելու ճանապարհին։
«Այսօր ես Միացյալ Նահանգների առաջին նախագահն եմ, որը Իսրայելից Ջիդա կթռչի։ Քանի որ մենք նշում ենք այդ կարեւոր պահը, Սաուդյան Արաբիայի որոշումը կարող է օգնել տարածաշրջանում Իսրայելի հետագա ինտեգրման ազդակ հանդիսանալու համար»,- նշվել է Բայդենի հայտարարությունում։
Չնայած պաշտոնական կապերի բացակայությանը՝ Սաուդյան Արաբիան 2020թ. համաձայնել է թույլ տալ Իսրայել-Արաբական Միացյալ Էմիրություններ չվերթներին հատել իր տարածքը։

Saudi Arabia said it would open its airspace to all airlines, paving the way for more overflights to and from Israel, Reuters reported.
The Saudi General Authority of Civil Aviation (GACA) said the country's airspace was now open to all carriers that meet its requirements for overflights, in line with international conventions that say there should be no discrimination between civil aircraft.
The decision will "complement the efforts aimed at consolidating the kingdom's position as a global hub connecting three continents and to enhance international air connectivity," GACA added in a statement.
Bypassing Saudi Arabian airspace had added to flight times and increased fuel burn on some services to and from Israel.
US President Joe Biden welcomed the decision, and said it was an important step towards building a more integrated and stable Middle East region.
"Today, I will be the first president of the United States to fly from Israel to Jeddah, Saudi Arabia. As we mark this important moment, Saudi Arabia’s decision can help build momentum toward Israel’s further integration into the region, including with Saudi Arabia," Biden said in a statement.
Despite the absence of official ties, Saudi Arabia agreed in 2020 to allow Israel-United Arab Emirates flights to cross its territory.