63 միլիոն ֆունտ սթեռլինգ (75 միլիոն դոլար) արժողությամբ ռուսական սուպերզբոսանավը կվաճառվի աճուրդում այն բանից հետո՝ դրա տիրոջ նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառումից հետո, հայտնում է BBC-ն։
Axioma զբոսանավը ձերբակալվել է Ջիբրալթարում մարտին այն բանից հետո, երբ ամերիկյան JP Morgan բանկը հայտնել է, որ դրա սեփականատեր Դմիտրիեւիչ Պումպյանսկին 17 միլիոն ֆունտ սթեռլինգ (20 միլիոն դոլար) վարկը չի վճարել:
72,5 մետրանոց նավը աճուրդի կհանվի երեքշաբթի օրը, եւ քանի որ այն պետք է ներկայացվի միայն մեկ օրով, ակնկալվում է, որ այն կգնեն գնահատվածից ցածր գնով:
Այս նավի վեց խցերում կարող է 12 հոգի տեղավորել։
Նավում կա լողավազան, ջակուզի, սպա, 3D կինոթատրոն, ջրային մոտոցիկլետներ, ստորջրյա լողի համար սարքավորումներ եւ անձնակազմի 20 անդամների համար նախատեսված տարածք:
Սա առաջին առգրավված շքեղ նավն է, որը կվաճառվի ռուս-ուկրաինական հակամարտության սկսվելուց հետո ազդեցիկ ռուսների նկատմամբ սահմանափակումներ կիրառելուց հետո։
Որոշ երկրների, այդ թվում՝ Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունները կոչ են արել բռնագրավված գույքի վաճառքից ստացված գումարն ուղղել ուկրաինացի փախստականներին օգնելու համար։
Սակայն ակնկալվում է, որ Axioma-ի վաճառքից ստացված գումարը Ջիբրալթարի Ծովակալության դատարանի կողմից անցկացված աճուրդից հետո կտրամադրվի JP Morgan-ին:
Պումպյանսկին պողպատե խողովակներ արտադրող «TMK» ԲԲԸ-ի սեփականատերն ու տնօրենների խորհրդի նախագահն է, որը ռուսական պետական «Գազպրոմ» էներգետիկ ընկերության մատակարարն է:
58-ամյա գործարարը, որի կարողությունը գնահատվում է 1,84 միլիարդ ֆունտ սթեռլինգ, ենթարկվել է պատժամիջոցների Մեծ Բրիտանիայի, ԵՄ-ի եւ ԱՄՆ-ի կողմից:

Российская суперяхта стоимостью 63 млн фунтов стерлингов (75 млн долларов) уйдет с молотка после введения санкций в отношении ее владельца, сообщает BBC.
Яхта Axioma была арестована в Гибралтаре в марте после того, как американский банк JP Morgan заявил, что ее владелец Дмитриевич Пумпянский не выплатил кредит в размере 17 млн фунтов стерлингов (20 млн долларов).
72,5-метровое судно будет выставлено на аукцион во вторник, и, поскольку оно выставлено только на один день, ожидается, что оно уйдет за меньшую сумму, чем его оценочная стоимость.
На этом судне могут разместиться 12 человек в шести каютах.
На судне есть бассейн, джакузи, спа, 3D-кинотеатр, водные мотоциклы, оборудование для подводного плавания и место для 20 членов экипажа.
Это первое конфискованное роскошное судно, которое будет продано после введения ограничений в отношении влиятельных россиян после начала российско-украинского конфликта.
Правительства некоторых стран, включая Великобританию, призывали направить вырученные от продажи конфискованного имущества средства на помощь украинским беженцам.
Однако ожидается, что деньги от продажи Axioma достанутся JP Morgan после аукциона, проведенного Адмиралтейским судом Гибралтара.
Пумпянский был владельцем и председателем совета директоров производителя стальных труб ОАО «ТМК», поставщика российской государственной энергетической компании «Газпром». Он вышел из Совета директоров ТМК и состава бенефициаров компании 9 марта 2022 года.
58-летний бизнесмен, состояние которого оценивается в 1,84 млрд. фунтов стерлингов, подвергся санкциям со стороны Великобритании, ЕС и США.