Մեկուկես տարվա ընթացքում առաջին անգամ Ֆրանսիայում արտադրությունը նվազում է, ինչն արտացոլում է Գերմանիայում նկատվող միտումը, քանի որ Եվրոպայի խոշորագույն տնտեսությունները ռեկորդային գնաճի եւ ուկրաինական պատերազմի հետ կապված աճող անորոշության են բախվում, փոխանցում է Bloomberg-ը։
S&P Global-ի ֆրանսիական մասնավոր հատվածի ակտիվության ցուցանիշն օգոստոսին իր ամենացածր մակարդակին է հասել՝ 2021 թ. սկզբին համավարակի հետ կապված խափանումներից հետո: Այն ավելի շատ է ընկել, քան սպասում էին տնտեսագետները՝ հատելով շեմը, որը բաժանում է աճը կրճատումից:
Նոր պատվերները նվազել են ինչպես ծառայությունների, այնպես էլ արտադրության ոլորտում, ընդ որում, ընկերություններն ամենաքիչն էին վստահ իրենց ուժերում 2020 թ. նոյեմբերից ի վեր:
«Բարձր գնաճը եւ հետհամավարակային պահանջարկի թուլացումը ստիպեցին բիզնեսին եւ սպառողներին կրճատել հայեցողական ծախսերը,- ասել է S&P Global-ի տնտեսագետ Ջո Հեյսը:- Եվրոպական տնտեսությունները, ըստ երեւույթին, կարող են լուրջ դժվարությունների բախվել տարեվերջին»:
Bloomberg-ի կողմից հարցված վերլուծաբանները նշում են, որ 19 անդամ ներառով եվրագոտում ռեցեսիան այժմ ավելի հավանական է, քանի որ էներգակիրների գներն աճել են: Աշխարհամասը, որն արդեն զգացել է գների ամենաարագ աճը միասնական արժույթի ներդրումից ի վեր, պատրաստվում է նաեւ տոկոսադրույքների հետագա բարձրացմանը այն բանից հետո, երբ անցյալ ամիս Եվրոպական կենտրոնական բանկը 2011-ից ի վեր առաջին անգամ բարձրացրեց փոխառությունների արժեքը։
Գերմանիայում, որը բոլորից շատ է կախված Ռուսաստանից բնական գազի մատակարարման հարցում եւ այս ձմռանը դեֆիցիտի հեռանկարի առջեւ կկանգնի, արդյունահանումը սկսել էր նվազել հուլիսին եւ կրկին նվազել օգոստոսին, ասվում է S&P Global-ի առանձին ռելիզի մեջ: Եվրոպական թիվ 1 տնտեսության մեջ «մասնավոր հատվածի խորացող անկում» է նկատվում,- նշել է S&P Global Market Intelligence-ի՝ տնտեսության գծով փոխտնօրեն Ֆիլ Սմիթը, որը հեռանկարը որպես «անորոշությամբ ներծծված» է նկարագրում։
«Արտադրական ոլորտում շարունակվող թուլությունը սրվում է ծառայությունների տեմպերի դանդաղմամբ, երբ հարցված ձեռնարկությունները հայտնում են պահանջարկի վրա աճող ճնշման մասին՝ բարձր գնաճի եւ բարձր տոկոսադրույքների պատճառով»,- ասել է Սմիթը:

For the first time in a year and a half, French output is contracting, mirroring the trend seen in Germany, as Europe's biggest economies succumb to record inflation and growing uncertainty over the war in Ukraine, Bloomberg reported.
S&P Global's index of French private sector activity fell in August to its lowest level since pandemic disruptions in early 2021. It fell more than economists expected, falling below the threshold that separates growth from contraction.
New orders fell in both services and manufacturing, with companies the least confident since November 2020.
High inflation and waning demand growth after the pandemic have forced businesses and consumers to cut discretionary spending, said Joe Hayes, an economist at S&P Global. European economies look set to struggle later in the year.
A recession in the 19-member eurozone is now more likely as energy prices have risen sharply, according to analysts surveyed by Bloomberg. The continent, which has already seen its fastest price rise since the introduction of the single currency, is also poised to raise interest rates further after the European Central Bank raised borrowing costs last month for the first time since 2011.
Germany, which depends the most on Russia for natural gas supplies and will face the prospect of a shortage this winter, saw production start to decline in July and contract again in August, S&P Global said in a separate release. Europe's No. 1 economy has seen a deepening decline in private-sector business activity, said Phil Smith, deputy director of economics at S&P Global Market Intelligence, describing the outlook as riddled with uncertainty.
Continued weakness in manufacturing is exacerbated by a slowdown in services, with surveyed businesses reporting growing demand pressures from high inflation and rising interest rates, Smith said.