Գերմանացի արտահանողները «գնային ծայրահեղ ճգնաժամի» մեջ են եւ այս տարի 70 միլիարդ եվրոյի (69 միլիարդ դոլար) լրացուցիչ ծախսեր են կրել՝ արտադրողների եւ ներմուծման գների կտրուկ աճի պատճառով, չորեքշաբթի հայտարարել է Գերմանիայի արդյունաբերական եւ առևտրային պալատների ասոցիացիան (DIHK), փոխանցում է Reuters-ը:
Ասոցիացիայի կողմից անցկացված հարցումների եւ հաշվարկների համաձայն՝ առաջին կիսամյակում գերմանական ընկերություններն արտահանվող ապրանքների գները բարձրացրել են 14.7 տոկոսով, սակայն արտադրողների եւ ներմուծման գները մոտ երկու անգամ ավելի արագ էին աճում։
«Արդյունքում Գերմանիայի արտաքին առեւտրային բեռը միայն առաջին վեց ամսում կազմել է 70 միլիարդ եվրո»,- Reuters-ին ասել է DIHK-ի արտաքին առեւտրի բաժնի ղեկավար Ֆոլկեր Թրեյերը:
Գերմանական արտաքին առեւտուրը հայտնվել է գների ծայրահեղ նվազման վիճակում, որից առաջիկա մի քանի ամիսների ընթացքում ազատվել չի կարողանա, քանի որ ընկերություններն իրենց բարձր ծախսերի միայն մի մասն են փոխանցում օտարերկրյա հաճախորդներին, բացատրել է Թրեյերը:
Չնայած Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, մատակարարումների պակասին եւ Չինաստանում կորոնավիրուսի պատճառով մատակարարման խափանմանը, գերմանական արտահանումը տարվա առաջին կիսամյակում փաստացի աճել է 13 տոկոսով ։
Սակայն DIHK-ի հաշվարկներով՝ իրական թվերը բացասական են. արտահանումը նվազել է 1.5 տոկոսով։ «Դա նշանակում է, որ Գերմանիայի արտաքին առեւտուրն արդեն ռեցեսիայի մեջ է»,- ասել է Թրեյերը:
DIHK-ի վերջին բիզնես հետազոտության համաձայն՝ արտահանման հիմնական ոլորտների ընկերությունները հատկապես ծանր վիճակում են։ Օրինակ՝ ավտոարտադրողների 17 տոկոսն ասել է, որ ծախսերի ավելացումը հաճախորդներին չի փոխանցի, իսկ դեղագործական ընկերությունների 35 տոկոսը եւս դա չեն անի։
«Այս պահին նշաններ չկան, որ այս լարված իրավիճակն արագ կլուծվի»,- ասել է Թրեյերը՝ հավելելով, որ որոշ ընկերություններ եւս վախենում են պահանջարկի թուլացումից Չինաստանի եւ Միացյալ Նահանգների հիմնական շուկաներում։

Немецкие экспортеры находятся в состоянии «крайнего ценового сжатия» и понесли дополнительные расходы в размере 70 млрд. евро (69 млрд. долларов США) в этом году из-за резкого роста цен производителей и импорта, заявила в среду Ассоциация немецких промышленных и торговых палат (DIHK), сообщает Reuters.
Согласно опросам и расчетам, проведенным Ассоциацией, в первом полугодии немецкие компании повысили цены на экспортируемые товары на 14,7%, однако цены производителей и импорта росли примерно в два раза быстрее.
«В результате нагрузка на внешнюю торговлю Германии только за первые шесть месяцев составила 70 миллиардов евро», - сказал агентству Reuters руководитель отдела внешней торговли DIHK Фолькер Трейер.
Немецкая внешняя торговля оказалась в состоянии крайнего ценового сжатия, от которого она не сможет освободиться в ближайшие несколько месяцев, поскольку компании передают зарубежным клиентам только часть своих более высоких затрат, пояснил Трейер.
Одной из проблем является слабость валюты евро, курс которой упал ниже паритета с долларом и опустился до самого низкого уровня за последние два десятилетия, что часто приводит к удорожанию импортных товаров.
Несмотря на ситуацию вокруг Украины, дефицит поставок и блокировку поставок из-за коронавируса в Китае, немецкий экспорт в первой половине года фактически вырос на 13%.
Но по расчетам DIHK, с поправкой на инфляцию, реальные значения отрицательны: экспорт сократился на 1,5%.
«Это означает, что внешняя торговля Германии уже находится в фазе рецессии», - сказал Трейер.
Согласно последнему опросу деловых кругов, проведенному DIHK, компании в ключевых экспортных секторах находятся в особенно тяжелом положении. Например, 17% производителей автомобилей заявили, что они не будут перекладывать повышение стоимости на плечи клиентов, а 35% фармацевтических компаний также не будут этого делать.
«В настоящее время нет признаков того, что эта напряженная ситуация быстро разрешится», - сказал Трейер, добавив, что некоторые компании также опасаются ослабления спроса на основных рынках Китая и США.