Հայաստանում ավտոմոբիլային շուկան բում է ապրում, ինչը կապված է Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների հետ, որտեղ ավտոմեքենաների գներն աճել են, այդ թվում այն պատճառով, որ դիլերներն այնտեղ ավտոմեքենաներ չեն արտադրում, նույնիսկ եթե ՌԴ-ում պահպանում են իրենց ներկայությունը։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 18-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի պաշտոնական ավտոմոբիլային դիստրիբյուտորների ասոցիացիայի նախագահ Արտյոմ Պետրոսյանը։
«Գոյություն ունի սերտիֆիկացման երկու տեսակ, որոնք պետք է անցնեն մեքենաները մինչեւ շահագործումը։ Հավաստագրման մեկ տեսակ է «մեքենայի հաստատումը», որը տրամադրում է ավտոարտադրողը: Հավաստագրման մեկ այլ տեսակ է «տրանսպորտային միջոցի վկայականը», որը պետք է տրամադրվի օգտագործված մեքենաներին: Համաձայն ընդունված նորմերի՝ մեքենան պետք է փորձարկվի նախքան շուկայական շրջանառության մեջ մտնելը։ Ռուսաստանում մինչ պատժամիջոցների կիրառումը խիստ էր, իսկ հետո գնացին պահանջների մեղմացման։ Դա նաեւ ազդում է արտասահմանից մեքենաների պահանջարկի վրա»,-նշեց Պետրոսյանը։
Հայաստանից մեքենաների արտահոսքը նա կապեց ռուս գնորդների պահանջարկը բավարարելու ցանկության հետ։
Բելառուսից, Ղազախստանից եւ Վրաստանից հետո Հայաստանը չորրորդ ավտոարտահանողն է դեպի Ռուսաստան։ Ռուսական պահանջարկի ավելի քան 6 տոկոսը բավարարվել է Հայաստանի օգնությամբ։
Ընդ որում, փորձագետը հիշեցրեց ԵՏՄ-ում ավտոմեքենաների ներմուծման խիստ կանոնակարգման մասին։
Պետրոսյանը կոչ արեց աշխատել ԵՏՄ օրենսդրության շրջանակում, որպեսզի հետագայում խնդիրներ չառաջանան։
Նա չբացառեց, որ 2023 թվականին տրանսպորտային միջոցների ներմուծման մաքսային դրույքաչափերը կարող են փոխվել։

The automobile market in Armenia is booming, which is connected with the sanctions against Russia, where car prices have increased, including the fact that dealers do not produce cars there, even if they maintain their presence in Russia, chairman of the Association of Official Automobile Distributors of Armenia Artyom Petrosyan told journalists on Friday.
"There are two types of certification that cars have to go through before they can be operated.
One type of certification is "Vehicle Approval," which is provided by the automaker.
The other type of certification is the "Wheeled Vehicle Certificate," which must be issued to used vehicles. According to the accepted norms, the car must pass tests before it is put into market circulation. In Russia, this was strict before the sanctions were introduced, but then they relaxed the requirements. This also affects the demand for cars from abroad," said Petrosyan.
He attributed the outflow of cars from Armenia to the desire to meet the demand of Russian buyers.
After Belarus, Kazakhstan and Georgia, Armenia is the fourth auto exporter to Russia. More than 6% of Russian demand was satisfied with Armenia.
At the same time the expert reminded about the strict regulations of the car import in the EAEU, which Armenia also has to follow.
Petrosyan urged to work within the EAEU legislation in order to avoid problems in the future.
He did not rule out that in 2023 the customs rates for imported vehicles may change.
"So far such a decision has not been made, but if it is made, it is necessary to warn in advance and establish a transitional period for business entities, as importing a car is a long process," Petrosyan stressed.