ԵՄ-ն եւ նրա դաշնակիցները հետաքննում են դեպի Ռուսաստանի հարեւաններ արտահանման կտրուկ աճը՝ փորձելով կանխել Մոսկվայի դեմ արեւմտյան պատժամիջոցներից ընկերությունների խուսափելը:
ԵՄ պատժամիջոցների նորանշանակ ներկայացուցիչ Դեւիդ Օ'Սալիվանը Financial Times-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ Ռուսաստանին մոտ գտնվող երկրների հետ առեւտրի զգալի աճը հարցեր է առաջացնում այն մասին, թե չեն մտնում արդյոք երկիր պատժամիջոցների տակ գտնվող ապրանքները «հետնամուտքով»:
«Մենք տեսնում ենք ԵՄ-ից Ռուսաստան առեւտրային հոսքերի զանգվածային կրճատում եւ երրորդ երկրների հետ առեւտրի անսովոր աճ, հատկապես Ռուսաստանին մոտ գտնվողների հետ»,- ասել է նա:
Օ'Սալիվանն առանձին երկրների անուններ չի տվել՝ ընդգծելով, որ ինքը ելել է «անմեղության կանխավարկածից», երբ խոսք է եղել առեւտրային հոսքերում փոփոխությունների հետաքննության մասին:
Ըստ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի վերլուծության՝ Հայաստանն ու Ղրղըզստանն այն երկրների թվում են, որոնք արեւմտյան ներմուծման կտրուկ աճ եւ դեպի Ռուսաստան արտահանման աճ ունեն։ Թուրքիայի արտահանումը Ռուսաստան նույնպես կտրուկ աճել է։
ԵՄ-ն եւ գործընկերները, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ն եւ Մեծ Բրիտանիան, պատրաստվում են հինգշաբթի օրը կայանալիք հանդիպման ժամանակ հետախուզական տեղեկություններ փոխանակել պատժամիջոցներից խուսափելու հնարավորության վերաբերյալ, քանի որ նրանք ձգտում են ավելի ուժեղ վերահսկողություն սահմանել, ասել է Օ'Սալիվանը:
Ռուսաստան ԵՄ-ի, ԱՄՆ-ի եւ Մեծ Բրիտանիայի արտահանումները նախորդ տարվա մայիսից հուլիս ընկած ժամանակահատվածում կրճատվել են ավելի քան կիսով չափ՝ դեպի ինֆլյացիա միտումով՝ համեմատած 2017-19 թվականների միջին ցուցանիշիի հետ:
Բայց այդ անկումը համընկել է Եվրոպայից եւ ԱՄՆ-ից Հայաստան եւ Ղրղըզստան վաճառքների ավելի քան 80 տոկոս աճի հետ: Երկու երկրներն իրենց հերթին նույն ժամանակահատվածում ավելի քան կրկնապատկել են իրենց արտահանումները Ռուսաստան, ինչը վկայում է նոր ուղիներով առեւտրի հնարավոր վերաուղղորդման մասին, ասվում է բանկի հաղորդագրության մեջ։
ԵՄ-ից Կենտրոնական Ասիա ապրանքների, այդ թվում՝ ավտոմեքենաների, էլեկտրոնիկայի, գյուղատնտեսական տեխնիկայի եւ պոմպերի արտահանումն աճել է հիմնականում Ղազախստանի հաշվին, նշում է բանկը։
Առեւտրի կառուցվածքի փոփոխության հնարավոր պատճառներից մեկն այն է, որ արեւմտյան ընկերությունները կամավոր հրաժարվում են Ռուսաստան ուղղակի վաճառքից, նույնիսկ եթե ապրանքները չեն ենթարկվում պատժամիջոցների։
Սակայն, ՎԶԵԲ-ի գլխավոր տնտեսագետ Բեատա Յավորչիկը նշել է, որ ավելացել է նաեւ այն ապրանքների հոսքը, որոնք «պոտենցիալ» կարող են ենթարկվել պատժամիջոցների։
Հայաստանի կառավարությունը հայտարարել է, որ «ձեռնարկում է բոլոր միջոցները՝ կանխելու պատժամիջոցները [շրջանցելու] ցանկացած փորձ»: Ղրղըզստանի կառավարությունն անմիջապես չի պատասխանել մեկնաբանության խնդրանքին:
Թուրքիան, որը փոխարինել է Մոսկվայի հին առեւտրային գործընկերներից ոմանց Ուկրաինայի պատերազմից հետո, անցյալ տարվա մայիսից հուլիս ամիսներին 2017-19 թվականների համեմատությամբ Ռուսաստան արտահանման 97 տոկոս աճ է գրանցել, ըստ ՎԶԵԲ-ի վերլուծության:
Յավորչիկը նշել է, որ ՎԶԵԲ-ի տվյալները չեն վկայում, որ Թուրքիայից Ռուսաստան ապրանքաշրջանառության աճը կապված է պատժամիջոցների ենթակա ապրանքների հետ։
Որոշ ներկրված ապրանքներ կարող են ունենալ երկակի նշանակություն: Պատերազմի մեկնարկից մի քանի ամիս անց ուկրաինական բանակը սկսել է հայտնել, որ ռուսական ռազմատեխնիկայից իրենց առգրաված միկրոչիպերի մի մասը վերամշակվել է կենցաղային տեխնիկայից: Միաժամանակ կտրուկ աճել է կենցաղային տեխնիկայի արտահանումը ԵՄ-ից Ռուսաստանի հարեւան երկրներ։
Եվրոստատի տվյալների բազայի համաձայն՝ 2022 թվականի դեկտեմբերին Ղազախստանը ԵՄ-ից ներմուծել է 1 միլիոն եվրոյի լվացքի մեքենաներ՝ չորս անգամ ավելի, քան դեկտեմբերին՝ մինչ ճգնաժամը։ Ղազախստանի ներկայացուցիչն իր հերթին նշել է. «Մենք չենք տեսել որեւէ ապացույց, որ Ղազախստանում կոնկրետ ընկերություններ օգտագործվում են արեւմտյան պատժամիջոցները շրջանցելու համար, բայց մենք կշարունակենք վերահսկել դա եւ կգործենք արագ եւ վճռական, եթե որեւէ խախտում հայտնաբերենք»։
Չինաստանը նաեւ փորձում է լրացնել արեւմտյան արտահանումներից առաջացած բացը, այդ թվում՝ երկրին ավելի շատ կիսահաղորդիչներ մատակարարելով, ըստ Silverado Policy Accelerator-ի:
ԵՄ դեսպանները պատրաստվում են այս շաբաթ ստորագրել պատժամիջոցների տասներորդ փաթեթը, որը ներառում է գործող ռեժիմի սողանցքերը փակելու մի շարք միջոցառումներ, ներառյալ Ռուսաստանի տարածքով այն ապրանքների տարանցման արգելքը, որոնք կարող են վերափոխվել ռազմական օգտագործման համար:

ЕС и его союзники расследуют резкий рост экспорта в страны, расположенные по соседству с Россией, пытаясь предотвратить уклонение компаний от западных санкций, введенных против Москвы,
Дэвид О'Салливан, недавно назначенный посланник ЕС по санкциям, заявил в интервью Financial Times, что значительный рост торговли со странами, расположенными по соседству с Россией, вызывает вопросы о том, не попадают ли попавшие под санкции продукты в страну через «черный ход».
«Мы видим масштабное сокращение торговых потоков из ЕС в Россию и необычные скачки в торговле с третьими странами, особенно с теми, которые находятся в непосредственной близости от России», - отметил он.
О'Салливан не стал называть отдельные страны, подчеркнув, что он исходил из «презумпции невиновности», когда речь шла о расследовании изменений в торговых потоках.
Армения и Кыргызстан входят в число стран с резким увеличением западного импорта и ростом экспорта в Россию, согласно анализу Европейского банка реконструкции и развития. Экспорт Турции в Россию также резко вырос.
ЕС и партнеры, включая США и Великобританию, собираются обменяться разведданными о возможном уклонении от санкций на встрече в четверг, поскольку они стремятся добиться ужесточения контроля, сказал О'Салливан.
Экспорт ЕС, США и Великобритании в Россию в период с мая по июль прошлого года сократился более чем наполовину с поправкой на инфляцию, по сравнению со средним показателем в 2017-19 годах, согласно данным ЕБРР, обнажающим влияние санкций.
Но это падение совпало с более чем 80-процентным скачком продаж из Европы и США в Армению и Кыргызстан. Эти две страны, в свою очередь, более чем в два раза увеличили экспорт в Россию за тот же период, что указывает на возможное перенаправление торговли по новым маршрутам, добавляется в сообщении банка.
Экспорт продукции, включая автомобили, электронику, сельскохозяйственную технику и насосы из ЕС в Центральную Азию увеличился, в основном за счет Казахстана, отмечает банк.
Одной из возможных причин изменения структуры торговли является то, что западные компании добровольно отказываются от прямых продаж в Россию, даже если продукция не подпадает под санкции.
Однако Беата Яворчик, главный экономист ЕБРР, отметила, что также увеличились потоки товаров, которые «потенциально» могут попасть под санкции.
Правительство Армении заявило, что оно «принимает все меры для предотвращения любых попыток [обхода] санкций». Правительство Кыргызстана не сразу ответило на просьбу о комментарии.
Турция, которая заменила некоторых старых торговых партнеров Москвы после войны в Украине, показала 97-процентный рост экспорта в Россию в период с мая по июль прошлого года по сравнению с 2017-19 годами, согласно анализу ЕБРР.
Яворчик отметила, что данные ЕБРР не свидетельствуют о том, что рост торговли из Турции в Россию связан с продукцией, подпадающей под санкции.
Некоторые импортные товары могут иметь двойное назначение. Через несколько месяцев после начала войны украинская армия начала сообщать, что некоторые микрочипы, которые они находили в захваченной российской военной технике, были переработаны из бытовых приборов. В то же время экспорт бытовой техники из ЕС в соседние с Россией страны резко возрос.
Согласно данным базы Евростата, в декабре 2022 года Казахстан импортировал из ЕС стиральные машины на 1 млн евро, что в четыре раза больше, чем в декабре до начала кризиса. Представитель Казахстана, в свою очередь, отметил: «Мы не видели никаких доказательств того, что конкретные компании в Казахстане используются для обхода западных санкций, но мы будем продолжать следить за этим, и будем действовать быстро и решительно, если установим какие-либо нарушения».
По данным аналитического центра Silverado Policy Accelerator, Китай также старается заполнить пустоту, образовавшуюся после западного экспорта, в том числе поставляя в страну все большее количество полупроводников.
Послы ЕС намерены на этой неделе подписать десятый пакет санкций, включающий ряд мер, направленных на устранение лазеек в существующем режиме, в том числе запрет на транзит через Россию товаров, которые могут быть перепрофилированы для военного использования.