Բաքուն ՄՔԴ-ի որոշումն ընդունել է որպես «կանաչ լույս»՝ Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը խստացնելու համար։
«Մենք ողջունում ենք դատարանի որոշումը, որը հաստատում է Ադրբեջանի՝ իր սահմանները վերահսկելու իրավունքը եւ ապացուցում է սահմանային անցակետը վերացնելու Հայաստանի պահանջի անհիմն լինելը։ Այսպիսով, հայկական կողմի՝ վերջին որոշման սխալ մեկնաբանությունը ոչ այլ ինչ է, քան փակուղային իրավիճակից ուշադրությունը շեղելու փորձ:
Լաչինի ճանապարհի մուտքի մոտ սահմանային անցակետ ստեղծելու մասին Ադրբեջանի որոշումը նրա ինքնիշխան իրավունքն է՝ պաշտպանելու սահմանները։ Ադրբեջանը կշարունակի ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ միջազգային իրավունքի շարունակական եւ պատմականորեն լուրջ խախտումների համար Հայաստանին պատասխանատվության ենթարկելու համար»,-ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ։
Այսպիսով, ՄՔԴ-ն իր որոշմամբ «հավանություն է տվել» Ադրբեջանի իշխանություններին՝ շարունակելու Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ ցեղասպան քաղաքականությունը։

Azerbaijan has accepted the decision of the International Court of Justice (ICJ) as a "green light" to tighten its blockade of Nagorno-Karabakh.
"We welcome the Court’s ruling that has reconfirmed Azerbaijan’s right to control its borders, and that Armenia’s request on removal of the Checkpoint was unfounded. Thus, misinterpretation by the Armenian side of the latest decision is nothing than a desperate attempt," said the statement of the Azerbaijani foreign ministry.
"Azerbaijan’s decision to establish its border checkpoint at the entrance of the Lachin road was in keeping with its sovereign rights to secure its border. (…) Azerbaijan (…) will continue to hold Armenia to account for its ongoing and historic grave violations of international law," the aforesaid statement added, in particular.
Thus, by its decision, the ICJ gave the Azerbaijani authorities the “go-ahead” to continue their genocidal policy towards Nagorno-Karabakh.