Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում այսօր՝ հուլիսի 14-ին, համաժողովրդական շարժման հանրահավաքի ժամանակ ելույթից հետո ԱՀ պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը հայտնեց իրենք հետագա քայլերի մասին։
Նա տեղեկացրեց, որ հիմա շարժվելու են դեպի ԿԽՄԿ գրասենյակ, որ հնչեցնեն իրենց պահանջը, այն է՝ իրական ու օբյեկտիվ տեղեկություն փոխանցել միջազգային կառույցներին Արցախում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ։
Այնուհետև շարժվելու են Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի տեղակայման վայր՝ ռուս խաղաղապահներին ներկայացնելու Արցախն ապաշրջափակելու և հումանիտար աղետի ընթացքը դադարեցնելու պահանջ-խնդրանք, որից հետո հանդիպումը կշարունակվի Վերածննդի հրապարակում գրեթե ամենօրյա ռեժիմով։

Artsakh (Nagorno-Karabakh) Minister of State Gurgen Nersisyan, after the speech at Friday’s rally of the nationwide movement at Renaissance Square of capital Stepanakert, announced their next courses of action.
He informed that now they will march to the International Committee of the Red Cross (ICRC) office in Stepanakert to voice their demand: to convey real and objective information to the international organizations regarding the situation in Artsakh.
Then they will head to the headquarters of the Russian peacekeeping contingent in Artsakh to present to the Russian peacekeepers a demand and request to unblock Artsakh and stop the course of humanitarian disaster, after which the meeting will continue at Renaissance Square on a practically daily basis.