Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը հրապարակել է Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) հասարակական կազմակերպությունների հայտարարությունը.
Արցախի Հանրապետության հասարակական կազմակերպությունները ողջունում եւ շնորհակալություն են հայտնում 470 եվրոպական ՀԿ-ներին եւ միավորումներին, որոնք նամակ են հղել Եվրոպական միությանը եւ Եվրոպական խորհրդի ղեկավար անձանց՝ հորդորելով անհապաղ եւ արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանի կողմից Արցախի շարունակական անօրինական շրջափակումը վերացնելու համար։
Չափազանց կարեւորում ենք եվրոպական գործընկերների կոչը՝ ճանաչե՛լ Արցախի բնիկ հայ բնակչության ինքնորոշման իրավունքի իրացումը՝ որպես կենսական անհրաժեշտություն։
Կիսում ենք այն տեսակետը, որ անհրաժեշտ է օգտագործել բոլոր լծակները, որպեսզի Արցախի կարգավիճակն արտացոլի իր բնիկ հայ բնակչության ժողովրդավարական կամարտահայտումը, ինչպես նաեւ ստեղծի պայմաններ՝ կայուն խաղաղության եւ անվտանգության համար։
Համոզված ենք, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության հարատեւ արժանապատիվ եւ արդար կարգավորումը պետք է հիմնվի Արցախի ժողովրդի անհատական եւ կոլեկտիվ իրավունքների, այդ թվում ինքնորոշման իրավունքի հարգման վրա։
Միեւնույն ժամանակ խստագույնս դատապարտում եւ անընդունելի ենք համարում Բրյուսելում կայացած վերջին հանդիպման արդյունքներով Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հայտարարությունը, որով որպես Արցախի ժողովրդին հումանիտար աջակցություն տրամադրելու ուղի դիտարկվել է Աղդամ- Ստեփանակերտ ճանապարհը։ Ընդգծում եւ հիշեցնում ենք, որ հումանիտար աղետի մեջ գտնվող ժողովրդին տրամադրվող աջակցությունը չի կարող լինեն նրա արժանապատվության ոտնահարման գնով, մի երկրից, որը բացի ատելությունից, տառապանքներից եւ ցավերից այլ բան առաջարկել չի կարող։
Հուսով ենք, որ եվրոպական քաղհասարակության ներկայացուցիչները հետեւողական կլինեն իրենց կողմից մատնանշված գործողությունները կյանքի կոչելու հարցում։

Artsakh Human Rights Defender Gegham Stepanyan publicized a statement by the NGOs of Artsakh (Nagorno-Karabakh). The statement reads as follows:
The NGOs of the Republic of Artsakh welcome and express gratitude to the 470 European NGOs and unions that have addressed a letter to the leaders of the European Union and the European Council calling on them to take immediate and effective steps to eliminate the illegal blockade of Artsakh by Azerbaijan.
We attach great importance to the call of our European partners to recognize the realization of the right to self-determination of the indigenous Armenian population of Artsakh as a vital necessity.
We share the point of view that it is necessary to use all levers so that the status of Artsakh reflects the democratic will of its indigenous Armenian population, as well as creates conditions for a lasting peace and security.
We are convinced that a long-term, decent and just settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict should be based on the respect for individual and collective rights of the people of Artsakh, including the right to self-determination.
At the same time, we strongly condemn and consider unacceptable the statement of the President of the European Council Charles Michel following the last meeting in Brussels, in which the Aghdam-Stepanakert road is considered as a way of providing humanitarian assistance to the people of Artsakh. We emphasize and remind that the support provided at the cost of trampling on the dignity of people in a humanitarian catastrophe cannot be accepted from a country that can offer nothing but hatred, suffering and pain.
We hope that representatives of the European civil society will be consistent in implementing the actions they have indicated.