Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը կոչով դիմել է Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարներին՝ 2023թ. հուլիսի 25-ին Մոսկվայում կայանալիք հերթական հանդիպմանն ընդառաջ:
Կոչի տեքստը՝ ստորև:
«Կրկին ահազանգում եմ Ադրբեջանի կողմից Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) Հանրապետության 225-օրյա շրջափակման, այդ թվում՝ 40-օրյա լիակատար պաշարման և դրա հետևանքով Արցախում սրընթաց կերպով խորացող հումանիտար աղետի անհապաղ վերացման անհրաժեշտության մասին:
Խստագույնս դատապարտելի է, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական կարգավորման, կողմերի միջև փոխվստահության միջավայրի ձևավորման փոխարեն Արցախի հարցում Ադրբեջանի քաղաքական օրակարգի իրականացման հիմնական գործիքներից են Արցախի Հանրապետության շրջափակումն ու արդեն լիակատար պաշարումը, կենսական ենթակառուցվածքների շարունակական խափանումը և անթաքույց ցեղասպանական քաղաքականության վարումը:
Ընդգծում եմ, որ Արցախում Ադրբեջանի կողմից իրականացվում են մարդկության դեմ հանցագործություններ, որոնք անմիջական հետևանք են Ադրբեջանի կողմից 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և միջազգային իրավական հանրահայտ փաստաթղթերի կոպտագույն խախտումների : Պատերազմից հետո Արցախի ժողովուրդը հավատացել է Եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված երաշխիքներին և հատկապես ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի առաքելությանը՝ վերադառնալով հայրենի տներ ու ձեռնամուխ լինելով կյանքի վերականգնմանը:
Լիազորված իմ ժողովրդի կողմից տրված իշխանության մանդատով՝ պահանջում եմ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կողմերից գործնական քայլեր ձեռնարկել՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքի իրավական ռեժիմի անհապաղ վերականգնումը և երաշխավորելու Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը՝ առնվազն Եռակողմ հայտարարությամբ դրա Կողմերի ստանձնած պարտավորությունների շրջանակում: Մեր ժողովրդի կենսագործունեության այդ նվազագույն պայմանն ապահովելուց հետո հնարավոր կլինի անդրադառնալ հակամարտության բոլոր բաղադրիչներին և որոշակիորեն բարենպաստ միջավայրում քննարկել դրանց լուծման միջոցները:
Ստեղծված աղետալի իրավիճակն առաջին հերթին Եռակողմ հայտարարության կողմերի կողմից անհապաղ կերպով չկարգավորվելու դեպքում վերահաս ողբերգությունների պատասխանատվության հիմնական մասն ընկնում է հենց նրանց վրա։

The President of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh) Arayik Harutyunyan made an appeal to the ministers of foreign affairs of Armenia, Russia and Azerbaijan ahead of their upcoming meeting in Moscow on July 25, 2023.
The appeal reads as follows:
“I am once again raising the alarm about the urgent need to immediately end the 225-day blockade of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh) by Azerbaijan, including the 40-day full siege, which is leading to a deepening humanitarian disaster in Artsakh.
It is highly condemnable that instead of pursuing a political settlement to the Azerbaijani-Karabakh conflict and creating an environment of mutual trust between the parties, resorting to blockading and a complete siege of the Republic of Artsakh now, continuous disruption of vital infrastructures and the conduct of an undisguised genocidal policy are instrumental in implementing Azerbaijan's political agenda regarding Artsakh.
I must emphasize that Azerbaijan's actions in Artsakh amount to crimes against humanity, directly resulting from their gross violations of the trilateral declaration of November 9, 2020, and well-known international legal documents. After the war, the people of Artsakh had faith in the guarantees established by the tripartite declaration, particularly relying on the mission of the Russian peacekeeping troops, as they returned to their homes and started rebuilding their lives.
As the President of Artsakh Republic, empowered by the mandate given to me by my people, I demand that the parties involved in the trilateral declaration of November 9, 2020, take concrete steps to promptly restore the legal regime in the Lachin Corridor and ensure the security of the people of Artsakh, adhering to the obligations stipulated in the trilateral declaration. After providing the minimum conditions for the well-being of our people, it will be possible to address all aspects of the conflict and discuss potential solutions in a more favorable environment.
It is crucial that the parties involved in the trilateral declaration act immediately to resolve the catastrophic situation; otherwise, they will bear the main responsibility for any impending tragedies.