Հայաստանում կներդրվի պետհամարանիշների նոր կատեգորիա, որոնք կվաճառվեն աճուրդներով։ Այս մասին պաշտպանության և անվտանգության մշտական ​​խորհրդարանական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին «Ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության ապահովման մասին» օրենքի նախագծի երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ քննարկման ժամանակ՝ օգսոստոսի 29-ին, հայտարարեց հանրապետության ներքին գործերի փոխնախարար Դավիթ Ղամբարյանը։
Միևնույն ժամանակ, աճուրդները կանցկացվեն բացառապես էլեկտրոնային ձևով։
Տրամաբանությունը կլինի նույնը, ինչ ներկայիս համարների դեպքում։
«Այսինքն՝ միայն տառերից կամ թվերից բաղկացած նշաններ չեն լինի։ Ամբողջ հարցը լինելու է միայն դրանց համակցումը»,- պարզաբանեց փոխնախարարը։
Աճուրդների կազմակերպման կարգը և պետհամարանիշների մեկնարկային գները կսահմանվեն կառավարության առանձին որոշմամբ։

В Армении введут новую категорию автомобильных номеров, которые будут продаваться на аукционах. Об этом на внеочередном заседании постоянной парламентской Комиссии по обороне и безопасности во время обсуждения во втором и окончательном чтении законопроекта о внесении изменений и дополнений в закон «Об обеспечении безопасности дорожного движения» 29 августа заявил замминистра внутренних дел республики Давид Гамбарян.
При этом, сами аукционы будут проводиться исключительно в электронном виде.
Логика будет такая же, как и на действующих номерах.
«То есть, не будет знаков, состоящих только из букв или цифр. Весь вопрос будет состоять лишь в их комбинации», - пояснил замминистра.
Порядок организации аукционов и стартовая цена автомобильных номеров будут определены отдельным решением Правительства.