ԼՂ ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանն ուղերձ է հղել Լեռնային Ղարաբաղի անկախության հռչակագրի ընդունման օրվա առիթով, որում ասված է.
Արցախի պետականության կայացման հիմնական փուլերից մեկը 1991թ. սեպտեմբերի 2-ին ԼՂՀ հռչակման մասին որոշումն էր: 32 տարի առաջ հռչակվելով Արցախի Հանրապետություն մեր երկիրը կայացել է որպես հայկական պետություն՝ «հարգելով ու հետևելով Մարդու իրավունքների համընդհանուր Հռչակագրի և Տնտեսական, սոցիալական ու մշակութային իրավունքների մասին միջազգային համաձայնագրի, Քաղաքացիական, քաղաքական և մշակութային իրավունքների մասին միջազգային համաձայնագրի սկզբունքներին և ակնկալելով միջազգային հանրության ըմբռնումն ու աջակցությունը»:
32 տարիների ընթացքում Արցախը դիմագրավել է 2 լայնածավալ պատերազմ, ապրել ենք հաղթանակի բերկրանքը, ձևավորվել են պետական ինստիտուտներ, երկիրը զարգացել ու բարգավաճել է, սակայն թշնամին 2020թ-ին հրահրած պատերազմով նպատակ է դրել իսպառ վերացնել Արցախի Հանրապետությունը:
Արցախի պետականության համար պայքարի այս փուլում մարտի դաշտն ընդլայնվել է. առօրյա, կենցաղային դժվարությունները հաղթահարող մեր հայրենակցից մինչև դիրքապահը կանգնած են ճակատային դիրքերում:
Կանգնած ենք, քանի որ բոլորիս պարտքն է՝ անարդյունք չթողնել մեր հայրերի, քույրերի, եղբայրների և զավակների թափած արյունն ու քրտինքը: Շնորհավորում եմ բոլորիս Հանրապետության օրվա առթիվ, մաղթում ուժ ու կորով, տոկունություն, համբերություն, արժանապատիվ ու բարեկեցիկ ապագա»:
Բոլորիս պարտքն է՝ անարդյունք չթողնել մեր հայրերի, քույրերի, եղբայրների և զավակների թափած արյունը. Դավիթ Իշխանյան

Chairman of the National Assembly of Artsakh David Ishkhanyan delivered a congratulatory message on the occasion of the 32nd anniversary of the independence of Artsakh Republic.
“Our country, declared as the Republic of Artsakh 32 years ago, has solidified itself as an Armenian state, respecting and upholding the principles of the Universal Declaration of Human Rights, the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights, the International Covenant on Civil and Political Rights, and relying on the understanding and support of the international community.
Over the course of 32 years, Artsakh endured two large-scale wars. We experienced the joy of victory, state institutions were formed, the country developed and prospered, but the enemy set itself the task of completely destroying the Republic of Artsakh in the war unleashed by him in 2020.
At this stage of the struggle for the statehood of Artsakh, the battlefield has expanded from our compatriots facing daily life difficulties to the warriors who stand guard on the frontlines. We stand because it is our common duty to prevent the blood and sweat of our fathers, sisters, brothers, and children from being shed in vain.
I congratulate us on the Day of the Republic and I wish you strength and energy, resilience, patience, a worthy and prosperous future,” David Ishkhanyan said.