Թերթը գրում է, որ հոկտեմբերի 14-ին «Ավստրիական ավիաուղիների» սպասարկած` Վիեննա-Երեւան չվերթի ուղեւորները, անցնելով հաշվառումը, մաքսակետը, հատուկ հսկման գոտին եւ շարժվելով դեպի օդանավ, անակնկալ հայտարարություն են լսել. օդաչուներից մեկի առողջական վիճակի վատացման պատճառով  չվերթը հետաձգվում է, իսկ պահեստային անձնակազմ չկա:
«Եվ քանի որ Վիեննայում օդանավակայանը գիշերը փակվում է, ուղեւորներին առաջարկել են հենց տեղում` ոտքի վրա գիշերել, մինչեւ առավոտյան 8-ին կբացվի օդանավակայանը, իսկ 10-ին էլ կստանան վերադարձի մասին տեղեկություն: Ուղեւորների թվում էին նաեւ «Եվրանեսթ»-ում Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության անդամներ Լիլիթ Գալստյանը, Արտակ Զաքարյանը, Ստյոպա Սաֆարյանն ու Արագած Ախոյանը:
Պատգամավորներն անմիջապես վկայակոչում են միջազգային օրենքները, ըստ որոնց`  ուղեւորներին պարտավոր են տրամադրել հատուցում, ապահովել սնունդ եւ տարրական պայմաններ: Սկզբում օդանավակայանի սպասարկողները կանչում են ոստիկանների, ապա բանակցությունների արդյունքում կանանց ու երեխաներին ապահովում հանգստի սենյակներով, իսկ մնացածը ոտքի վրա դիմավորում են լուսաբացը:
Իսկ Երեւան հասնում են զարտուղի ճանապարհներով: Պատգամավորներից մեկը, օրինակ, Երեւան է հասնում «չերեզ» Լոնդոն: Այժմ չվերթի մասնակիցները հավաքում են ստորագրություններ` «Ավստրիական ավիաուղիներ»-ի դեմ դատական հայց ներկայացնելու համար»,- գրում է «Երկիր»-ը:

YEREVAN. – Having passed through registration, customs, and the special control area, passengers of the Austrian Airlines flight from Vienna to Armenian capital Yerevan on October 14 heard an unexpected announcement that one of the pilots is ill, the flight is postponed, and there are no back-up personnel, Yerkir daily writes.
“And since the Vienna airport is closed at nights, the passengers were suggested to spend the night on location, until the airport opens at 8 a.m., and that they would receive information about their return [flight] at 10 a.m. The passengers also included Lilit Galstyan, Artak Zakaryan, and Styopa Safaryan, members of Armenia’s parliamentary delegation to Euronest.
The MPs immediately cited international laws, according to which the passengers must be refunded and provided with food and basic needs. At first, the airport staff called the police, and subsequently, as a result of talks, the women and children were provided resting rooms, whereas the remaining welcomed the dawn on foot.
And they arrived in Yerevan by indirect routes. For example, one of the MPs arrived via London. The passengers of this flight are now collecting signatures to file a lawsuit against Austrian Airlines,” Yerkir daily writes.