Սպասվում է, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն այս շաբաթ կմեկնի Գերմանիա՝ հանդիպելու եվրոպացի առաջնորդների հետ՝ քննարկելու Ուկրաինային աջակցությունը, հաղորդում է CNN-ը՝ վկայակոչելով ծրագրերին ծանոթ երեք արևմտյան պաշտոնյաների:
Նրանց տվյալներով՝ Գերմանիայում Բայդենը կհանդիպի Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի հետ։
Չորս երկրների ղեկավարները ծրագրել էին հանդիպել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ Գերմանիայի Ռամշտեյն ավիաբազայում, սակայն հանդիպումը չեղարկվեց այն բանից հետո, երբ Բայդենը հետաձգեց իր այցը ԱՄՆ՝ «Միլթոն» փոթորկի պատճառով։
Անցյալ շաբաթ Զելենսկին շրջագայել է եվրոպական մայրաքաղաքներով՝ այցելելով Լոնդոն, Փարիզ և Հռոմ, և այն ավարտել է Բեռլինում՝ Շոլցի հետ բանակցություններով, որից հետո Գերմանիայի կանցլերը խոստացել է լրացուցիչ 1,5 միլիարդ դոլար օգնություն հատկացնել Կիևին, հիշեցնում է CNN-ը։

US President Joe Biden is expected to travel to Germany this week to meet with some European leaders to consider future support for Ukraine, according to three Western officials familiar with the matter, CNN reports.
According to them, Biden will meet with German Chancellor Olaf Scholz, French President Emmanuel Macron, and UK Prime Minister Keir Starmer in Berlin this week.
The four leaders had planned to meet the prior week with Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy at Ramstein Air Base, a meeting that was scrapped when Biden postponed his foreign travel as Hurricane Milton barreled toward the southeastern US.
Zelenskyy went ahead with his planned travel to Germany last Friday for a bilateral visit with Scholz, in which the German leader pledged an additional $1.5 billion in new aid, CNN recalled.