Աբխազիայի նախագահ Ասլան Բժանիան խոստացել է հրաժարական տալ, եթե բողոքողները հեռանան խորհրդարանի շենքից, տեղեկացրել է «ՌԻԱ Նովոստին»։
«Երբ նրանք հեռանան շենքից, ես հրաժարականի դիմում կգրեմ, եւ նոր ընտրություններում կտեսնենք, թե որքան աջակցություն կստանան նրանք»,- ասել է նա ժողովրդի հետ հանդիպման ժամանակ Թամիշ գյուղում։
Աբխազիայի ղեկավարը պահանջել է ցուցարարներից ազատել կառավարական շենքերի համալիրը, եւ այդ ժամանակ նա պատրաստ կլինի նոր ընտրություններ նշանակելուն։ Իր հրաժարականի դեպքում երկիրը կկառավարի փոխնախագահը, ավելացրել է Բժանիան։
Նա ընտրություններին իր թեկնածությունն առաջադրելու պատրաստակամություն է հայտնել։
Երեկ առավոտվանից մարդիկ սկսել են հավաքվել խորհրդարանի մոտ ընդդիմության կոչով։ Բարձրագույն օրենսդիր մարմինը պետք է քննարկեր Ռուսաստանի հետ ներդրումների մասին միջկառավարական համաձայնագրի վավերացման հարցը։ Բայց պատգամավորների որոշմամբ նիստը չեղարկվել է։
Ընդդիմությունը պահանջել է Բժանիայի հրաժարականը եւ արտահերթ նախագահական ընտրություններ։ Նա երեկ հրաժարվել է՝ հայտնելով, որ կշարունակի իր աշխատանքը։

Abkhaz President Aslan Bzhania promised to resign when protesters leave the parliament building in Sukhum, RIA Novosti reports.
“When they leave the building, I will write a resignation letter, and at the new elections we will see how much support they will get,” he said at a meeting with the people in the village of Tamysh.
The Abkhazian leader demanded from the protesters to vacate the complex of government buildings and then he would be ready to call new elections. In case of his resignation, the vice-president will govern the country, Bzhania added.
At the same time, he expressed readiness to put his candidacy on the ballot.
Yesterday morning people began to gather outside the parliament at the call of the opposition. The supreme legislative body was to consider the ratification of the intergovernmental agreement with Russia on investments. But the session was canceled by the deputies' decision.