Ամերիկայի ոսկե դարն այժմ սկսվում է։ Այս մասին հունվարի 20-ին երդմնակալության արարողության ժամանակ հայտարարել է Միացյալ Նահանգների 47-րդ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Այս օրվանից մեր երկիրը բարգավաճելու է և կրկին հարգանքի է արժանանալու ամբողջ աշխարհում։ Բոլոր պետությունները կնախանձեն մեզ, մենք թույլ չենք տա մեզ օգտագործել իրենց շահերի համար։
Մենք այնպես կանենք, որ Ամերիկան միշտ առաջին տեղում լինի։ Մեր ինքնիշխանությունը կվերադարձվի, մեր անվտանգությունը կվերականգնվի, արդարադատությունը կրկին կհաստատվի, և Արդարադատության դեպարտամենտի քաղաքական նպատակներով օգտագործմանը վերջ կդրվի։
Մեր հիմնական խնդիրն է ստեղծել մի պետություն, որը կբարգավաճի, Ամերիկան կդառնա էլ ավելի մեծ, նույնիսկ ավելի հզոր, քան եղել է պատմության ցանկացած ժամանակում։
Մենք սկսում ենք ազգային հաջողության նոր դարաշրջան, փոփոխությունների ալիք է գալիս մեր երկիր, և այն կընդգրկի ողջ աշխարհը:
Ամերիկան կօգտագործի այդ հնարավորությունները, ինչպես երբեք պատմության մեջ:
Բայց նախ պետք է վերլուծել մեր առջև ծառացած խնդիրները։ Դրանք շատ են, բայց մենք կկարողանանք հաղթահարել դրանք, ինչը թույլ կտա մեզ վերադարձնել ԱՄՆ-ի մեր հպարտ անունը։
Համակարգը խլել է իշխանությունը մեր ժողովրդից, մեր հասարակության կառուցվածքն է քանդվել։
Մենք ունեինք կառավարություն, որը չկարողացավ հաղթահարել մեր երկրի ներսում առկա ճգնաժամը։ Կարելի է նշել նաև արտասահմանում տեղի ունեցած մի շարք աղետալի իրադարձություններ»,- նշել է նա։

The golden age of America begins right now. The 47th President of the United States, Donald Trump, said this at the inauguration ceremony on January 20.
“From this day forward, our country will prosper, it will be respected again around the world. We will be the envy of all nations, we will not allow ourselves to be taken advantage of.
We will make sure that America always comes first. Our sovereign will be returned, our security will be restored, justice will again be served, the use of the Department of Justice for political purposes will end
Our first priority is to create a nation that will prosper, America will be greater, it will be stronger than at any time in history
We are beginning a new era of national success; a tide of change is upon our country, and it will sweep the world.
America will seize these opportunities like never before in history.
But first we must analyze the challenges we face. They are many, but we can overcome them, which will allow us to reclaim our proud name as the United States of America.
The establishment has taken power away from our people, the very fabric of our society has been destroyed.
We have had a government that has failed to deal with the crisis within our country. We can also name a number of catastrophic events that have occurred abroad,” he said.