ԱՄՆ Մերիլենդ նահանգի դաշնային դատավորը չորեքշաբթի համազգային կարգադրություն է հրապարակել ընդդեմ նախագահ Դոնալդ Թրամփի գործադիր հրամանի, որի նպատակն է սահմանափակել ԱՄՆ-ում ծնված երեխաների քաղաքացիության իրավունքները, հայտնում է Reuters-ը:
ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջո Բայդենի կողմից նշանակված Մերիլենդի շրջանային դատարանի դատավոր Դեբորա Բորդմանը քննել է շահույթ չհետապնդող երկու կազմակերպությունների հարուցած գործը, որոնք ներկայացնում են ներգաղթյալների և հինգ հղի կանանց շահերը: Նրանք իրենց երեխաների հայրերի հետ ապրում են ԱՄՆ-ում՝ առանց իրավական կարգավիճակի։
«Այսօր ԱՄՆ-ի հողում ծնված գրեթե յուրաքանչյուր երեխա ծնվելու պահից ԱՄՆ քաղաքացի է: Սա մեր երկրի օրենքն ու ավանդույթն է։ Այս օրենքն ու ավանդույթն ուժի մեջ են այնքան ժամանակ, քանի դեռ այս գործը չի լուծվել», - ասել է Բորդմանը։
Սա Թրամփի՝ ծննդյան իրավունքով քաղաքացիությունը սահմանափակելուն ուղղված հրամանն արգելափակող ամերիկյան երկրորդ դատարանն է։
Ավելի վաղ՝ հունվարի 23-ին, Սիեթլում դաշնային դատավորը 14-օրյա արգելանք էր մտցրել:
Հրամանում, որը Թրամփն ստորագրել է իր պաշտոնավարման առաջին օրը, ասվում է, որ դաշնային կառավարությունը քաղաքացիության փաստաթղթեր չի ճանաչի և չի տրամադրի փետրվարի 19-ից հետո ծնված որևէ երեխայի ծնողներին, ովքեր երկրում են առանց համապատասխան թույլտվության կամ եթե ծնողը գտնվում է Միացյալ Նահանգներում ժամանակավոր վիզայով, և փետրվարի 19-ից հետո ծնված երեխան քաղաքացիություն չի ունենա, եթե մյուս ծնողը ԱՄՆ քաղաքացիություն չունի կամ գրին քարտ է շահել:

Федеральный судья в американском штате Мэриленд в среду вынес общенациональный судебный запрет в отношении исполнительного указа президента Дональда Трампа, направленного на ограничение права на гражданство для детей, родившихся в Соединенных Штатах, сообщает Reuters.
Судья Дебора Бордман из окружного суда США по округу Мэриленд, назначенная бывшим президентом Джо Байденом, рассматривала дело, возбужденное двумя некоммерческими организациями, представляющими интересы иммигрантов и пяти беременных женщин. Они вместе с отцами своих детей живут в Соединенных Штатах без законного статуса.
«Сегодня практически каждый ребенок, родившийся на территории США, является гражданином США с момента рождения. Таков закон и традиция нашей страны. Этот закон и традиция остаются в силе до разрешения этого дела», - сказала Бордман.
Это уже второй суд в США, который блокирует указ Трампа об ограничении гражданства по праву рождения.
Ранее, 23 января, федеральный судья Сиэтла января вынес 14-дневный судебный запрет.
В указе, который Трамп подписал в свой первый день пребывания на посту президента, говорится, что федеральное правительство не будет признавать или выдавать документы о гражданстве любому ребенку, родившемуся после 19 февраля, у родителей, которые находятся в стране без надлежащего разрешения, или если родитель находится в Соединенных Штатах по временной визе, а ребенок, родившийся после 19 февраля, не будет иметь гражданства, если другой родитель является негражданином или владельцем грин-карты.